Започнаа големите воени вежби на НАТО на северот на Европа, учествуваат 150 авиони

Воени авиони „Ф-35“ / Фото: EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Големи воени вежби во кои околу 150 борбени авиони од западните земји – покрај другите од САД, Велика Британија и Франција, почнаа денеска во Финска, Шведска и Норвешка, соопшти финското воено воздухопловство.

Во тие земји во близина на Русија, маневрите треба да траат околу две недели, најавија властите на Финска, нова членка на НАТО која ја предводи операцијата „Арктичкиот предизвик“.

„Вежбите започнаа“, изјави за AFP финскиот полковник Хенрик Ело.

Со пристапувањето во НАТО на почетокот на април, Финска стави крај на децениската неутралност, а потоа и военото неврзување кога Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година.

„Арктичкиот предизвик“, кој се организира секоја втора година во некоја нордиска земја од 2013 година, оваа година обединува 14 земји – 12 земји членки на НАТО, Шведска во процес на пристапување во Алијансата и Швајцарија.

Во вежбата која ќе трае до 9 јуни учествуваат авиони Ф-35 од САД и неколку европски земји, француски авиони Рафал и Мираж, дански и холандски Ф-16, фински и швајцарски Ф-18 и шведски грипенс.

Авионите ќе бидат стационирани во северна Норвешка, Шведска и Финска, како и во финската база Пиркала-Тампера.

Вежбата се совпаѓа со состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Осло во недела, како и со посетата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен (Антони) на Финска во четврток и петок.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот