Загинаа 26 лица при нападот на Ал Шабаб

Сомалиските безбедносни сили ја завршија операцијата со која е ставен крај на нападот што го изврши синоќа екстремистичката исламистичка организација Ал Шабаб врз хотел во пристанишниот град Кисмај.

Според најновите податоци во нападот се убиени 26 лица. Меѓу жртвите се наоѓаат државјани на Кенија, САД, Танзанија и Велика Британија, а настрадал и претседателски кандидат на претстојните избори.

– Многу луѓе се спасени. Убиени се четворица напаѓачи, изјави сомалискиот полициски претставник, мајор Мохамед Абди, нагласувајќи дека операцијата е завршена.

Припадници на групата Ал Шабаб, која е поврзана со Ал Каеда, упаднале во хотелот по експлозијата на автомобил-бомба пред објектот, каде што се одржувал митинг на локални старешини и пратеници за претстојните регионални избори.

Прочитајте и...  Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат