терористички Archives - Слободен печат

Tag : терористички

Вести Планета

Во Ирак убиен близок соработник на ал Багдади

Слободен печат
„Десната рака” на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е убиен за време на операција на ирачката разузнавачка служба во покраината Анбар. Во...
Вести Планета

Кабул: 20 загинати и повеќе од 50 ранети по експлозија

Слободен печат
Дваесет луѓе загинаа и над 50 се ранети во напад врз канцеларии на политичка партија на кандидатот за потпретседател на Авганистан, Амрула Салех. Нападот почна...
Вести Планета

Загинаа 26 лица при нападот на Ал Шабаб

Слободен печат
Сомалиските безбедносни сили ја завршија операцијата со која е ставен крај на нападот што го изврши синоќа екстремистичката исламистичка организација Ал Шабаб врз хотел во...
Вести Планета

Во Саратова спречен терористички напад (ВИДЕО)

Слободен печат
Руската единица ФСБ спречи припадници на терористичката организација ДАЕШ, кои подготвувале терористички напад во Саратова. Од ФСБ соопштуваат дека имале информации планираниот терористички напад да...