Заев: Југохром нема да биде ставен во употреба без филтрите

Како држава правиме се што е во наша моќ за да го рестартираме Југохром. Го стимулиравме сопственикот, кој е во преговори за продажба на комбинатот со турски потенцијале купувач кој работи во истата дејност, да го доизгради филтерот. Се недеваме дека ќе се договорат и оти новиот сопственик ќе биде поажурен, порача денеска премиерот Зоран Заев.

-Југохром го затворивме и го условивме се додека не ги постави филтрите нема да биде отворен заради здавјето на луѓето од Полог. Обезбедивме повеќе од 1,1 милиони евра  за изградба на фитрите, а газдата досега има вложено сопствени 500.000 евра. Преговараме за да го мотивираме да продолжи со постапката за поставување на филтрите за која обезбедивме дополнителни 1,1 милиони евра, иако станува збор за приватна сопственост – рече Заев во одговор на пратеничко прашање на собраниска седница.

Прочитајте и...  Вучиќ вечерва ќе ја соопшти одлуката за Белград: Следи полициски час или затворање на градот?

Во моментов, посочи, течат преговори помеѓу швајцарскиот сопственик со потенцијален купувач од Турција кој работи во таа дејност и е подготвен да го заврши целиот процес и се надева дека ќе се договорат.

-Доколку се договорат ќе се забрза процесот на поставување на филтрите, а со тоа и стартувањето на Југохром. Како држава сме направиле се иако станува бор за приватна сопстеност. Веројатно ќе изгубиме одредени гласови заради тоа што луѓето не работат, но сепак здравјето е пред се и над се, и стоиме зад него. Правиме се што можеме Југохром час поскоро да биде ставен во употреба – потенцира Заев.

Прочитај повеќе

Трамп убеден дека САД наскоро ќе се здобијат со вакцина за Ковид-19

Слободен печат

Лукаревска: Платите во здравството ќе ги зголемиме за 40 проценти

Слободен печат

Меркел: Коронавирусот е најсериозен предизвик за ЕУ ​​во нејзината историја

Слободен печат

Димитров: Нема да може да отвориме преговори со ЕУ, ако се вратиме на проблемот со Грција

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Безос го надмина сопствениот рекорд во богатство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силјановска Давкова: Нема датум за преговори со ЕУ, се изморив од прослави, а не е време за славење

Слободен печат

Истражување: Научниците открија како вирусот човечките клетки ги претвора во „зомби клетки’

Слободен печат

Царовска учествуваше на состанок на мрежа за социјална Европа на ПЕС за инвестирање во младите и нивната иднина

Слободен печат

Џафери: Кичево како град модел за соживот ќе ја поддржи нашата идеја за премиер Албанец

Слободен печат

Европарламентот бара првата Меѓувладина конференција да се одржи до крајот на 2020

Слободен печат

Кичеец давал исказ во ПС „Карпош“ за „бомбата“ со Дака

Слободен печат