9 C
Скопје

Задржете ја оваа смеса во устата само една минута и стопете го забниот каменец

Зарем не е подобро да користите природни супстанци кои не можат да ви наштетат, а покрај тоа се полесно достапни и поефикасни од класичните.

Сите сакаме да имаме убави и бели заби. Поради тоа често купуваме вода за плакнење на устата, препарати за избелување како и многу други препарати кои се полни со штетни хемикалии.

Не сме ни свесни колку штета му нанесуваме на организмот кога користите штетни препарати. Зарем не е подобро да користите природни супстанци кои не можат да ви наштетат, а покрај тоа се полесно достапни и поефикасни од класичните.

На пример, кокосовото масло можете да го ставите во устата, да го мучкате или да го нанесете на забите и да го држите така една минута. Повторувајте ја постапката неколку пати неделно и ќе забележите одлични резултати кога станува збор за белината на забите и отстранувањето на забниот камен.

Еве како да направите здрава течност за плакнење на устата:

– неколку капки масло од нане

– пеперминт

– лимон

– анис

Само ставете по неколку капку од овие масла во чаша вода и исплакнете ја устата.

Друг рецепт:

– половина шолја свеж рузмарин

– 1 шолја свежо нане

– 2 шолји вода

Подготвка:

Ставете ја водата да врие и додадете ги билките, варете неколку минути, потоа оставете неколку минути да отстои, процедете и оставете да се олади. Кога ќе се олади, плакнете ја устата.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Остави Коментар