ВРЕДНО БОГАТСТВО- смести Британци во затвор - Слободен печат

ВРЕДНО БОГАТСТВО- смести Британци во затвор

Двајца Британци кои не пријавиле англо-саксонско богатство кое го пронашле, денеска се осудени на 10 и осум и пол години затвор.

Богатството било вредно околу три милиони фунти (околу 3,6 милиони евра) и старо повеќе од илјада години.

Лејтон Дејвис (51) и Џорџ Пауел (38) богатство го откриле во централна Англија, а меѓу предметите имало и монети за кои се верува дека датираат од времето на владеењето на кралот Алфред Велики.

Според британскиот закон, таквите откритија мора да се пријават кај сопственикот на земјиштето и локалните власти.

Сепак, Дејвис, кој е осуден на осум и пол, и Пауел, осуден на 10 години затвор,  одлучиле да го задржат богатството за себе и почнале да продаваат монети, било кажано во судот во Ворчестер.

Според британските медиуми, двајцата мажи биле уапсени откако меѓу сопствениците на антикварници почнале да кружат гласини дека поседуваат исклучително вредно богатство и дека го продаваат.

Прочитај повеќе

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Остави Коментар

nineteen − sixteen =

Прочитај повеќе

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат