ВРЕДНО БОГАТСТВО- смести Британци во затвор

Двајца Британци кои не пријавиле англо-саксонско богатство кое го пронашле, денеска се осудени на 10 и осум и пол години затвор.

Богатството било вредно околу три милиони фунти (околу 3,6 милиони евра) и старо повеќе од илјада години.

Лејтон Дејвис (51) и Џорџ Пауел (38) богатство го откриле во централна Англија, а меѓу предметите имало и монети за кои се верува дека датираат од времето на владеењето на кралот Алфред Велики.

Според британскиот закон, таквите откритија мора да се пријават кај сопственикот на земјиштето и локалните власти.

Сепак, Дејвис, кој е осуден на осум и пол, и Пауел, осуден на 10 години затвор,  одлучиле да го задржат богатството за себе и почнале да продаваат монети, било кажано во судот во Ворчестер.

Прочитајте и...  Хаос на албанско - грчката граница, илјадници албански граѓани заглавени

Според британските медиуми, двајцата мажи биле уапсени откако меѓу сопствениците на антикварници почнале да кружат гласини дека поседуваат исклучително вредно богатство и дека го продаваат.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат