-5 C
Скопје

Во Украина се уапсени Македонец, Србин и Црногорец по обид за убиство (ВИДЕО)

Украинските власти ги уапсиле напаѓачите вклучени во обидот за убиство на наводниот водач на кавачкиот криминален клан, Радоје Звицер. Станува збор за државјани на Црна Гора, Северна Македонија и Србија, пишуваат украинските медиуми.

Како што објавија медиумите синоќа, две непознати лица пукале во Звицер, а нападот се случил во близина на елитен станбен комплекс во украинската престолнина.

– Главните причини за обидот за атентат биле криминалните активности на жртвата, можното прераспределување во злосторничката организација, како и меѓу балканските криминални кланови кои ја контролираат трговијата со дрога, рече првиот човек на Националната полиција на Украина, Игор Клименко.

Напаѓачите се обиделе да избегаат, но во еден момент се обиделе и да го запалат автомобилот во кој се наоѓале. При палењето еден од напаѓачите се здобил со изгореници.

Бандітоси-підпалювачіСьогодні на Новопечерських Липках сталася стрілянина – двоє озброєних осіб скоїли замах на вбивство по вулиці Драгомірова, 15. 37-річного потерпілого було госпіталізовано. По місту Києву було оголошено про спеціальну поліцейську операцію «Сирена» по розшуку та затриманню цих осіб. Якимось чином особи дізналися, що їх шукають, а тому вирішили підпалити своє авто, але разом із автівкою трохи і себе підсмажили 🤷🏻‍♂️🙈

Publiée par Киев Оперативный sur Mardi 26 mai 2020

Полицијата успеала да ги пронајде преку камерите за видео-надзор.

Прочитајте и...  Бајден ги именува најважните дипломати во Стејт департментот, Нуланд се враќа како потсекретар

Обвинетите во моментот се приведени во согласност со член 208 од Кодексот за кривична постапка на Украина, а истрагата е во тек.

Поврзани вести

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста

МИА Агенција

Шокантно сведоштво на српската ѕвезда: Повеќепати ме силуваше познатиот сопственик на угледното училиште Мирослав Мика Алексиќ, има и други жртви

СП.

Општина Центар собира предлози за име на новиот Младински центар

МИА Агенција

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

МИА Агенција

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар