-2 C
Скопје

Во согласност со желбата на Доналд Трамп да стави крај на „бесконечните војни” бројот на американски војници во Авганистан и во Ирак е намален на 2.500

Шефот на Пентагон, Кристофер Милер, денеска соопшти дека бројот на американски војници во Авганистан е намален на 2.500, како и во Ирак, во согласност со желбата на претседателот во заминување Доналд Трамп да стави крај на „бесконечните војни”.

„Денеска САД се поблизу од кога и да е да стават крај на речиси 20 години војна“, наведе в.д министерот за одбрана во соопштение. Тој беше назначен на оваа функција во почетокот на ноември по разрешувањето на неговиот претходник Марк Еспер, кој се двоумеше да го забрза повлекувањето на американските трупи.

Милер рече дека 2.500 војници се доволни да се спротивстават на екстремистичките групи во Авганистан и да ги обучат силите на авганистанската влада.

Прочитајте и...  Пресечен меѓународен шверц на хашиш

„Со 2.500 луѓе, командата го има потребното за да ја заштити Америка, нашето население и нашите интереси”, рече Милер, додавајќи дека целосно повлекување ќе зависи од безбедносните услови.

Во Вила Водно пред пат за Норвешка и Авганистан: Медицински тим во мисијата „Одлучна поддршка” на средба со Пендаровски

Кога станува збор за намалување на бројот на војници во Ирак, Милер рече дека и таму е намален бројот на американски воени сили на 2.500, што, според него, го одразува зголемувањето на капацитетот на ирачката армија.

Извор:МИА

 

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар