17.8 C
Скопје

ФОТО | Во нејзината утроба носела десет бебиња: Жосиаме Ситол стана мајка на седум момчиња и три девојчиња

Триесет и седум годишна жена родила десет бебиња, а со тоа постави и светски рекорд, подобрувајќи го претходниот на Халима Сисе од Мароко која родила девет деца во една бременост, пренесува „BBC“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Baby By Lulu & Ju (@babybyluluetju)

Жосиаме Ситол станала мајка на седум момчиња и три девојчиња кои се родени во болница во главниот град на Јужна Африка – Преторија. Лекарите велат дека случајот е вистинска реткост, бидејќи не е резултат на третман со неплодност.

Таа се породила со царски рез, според локалните медиуми, информирани од нејзиниот сопруг Тебохо Цотеци.


–  Жосиаме беше бремена седум месеци и седум дена. Среќен сум и возбуден. Жал ми е, не можам да зборувам многу во моментов, изјавил среќниот татко за медиумите.

Жосиаме за време на бременоста за медиумите изјави дека е „шокирана и фасцинирана“ од фактот дека носи толку многу бебиња.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tele Real RD (@telerealrd)


Првично се сметаше дека се осум, но тестовите подоцна потврдија дека биле десет бебиња. Бебињата ќе ги поминат следните неколку месеци во инкубатори, бидејќи се со недоволна тежина и лекарите ќе се борат за нивните животи.

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар