17.8 C
Скопје

Tag : бебиња

Магазин Магазин слајдер Семејство Храна

Внимателно: Кога се воведува мед во бебешката исхрана?

Слободен печат
Медот е докажано корисен производ што има благотворно дејство за целиот организам. Може да се користи како храна или да се додаде во разни јадења...
Жена Магазин Магазин слајдер Семејство

ФОТО | Во нејзината утроба носела десет бебиња: Жосиаме Ситол стана мајка на седум момчиња и три девојчиња

Слободен печат
Триесет и седум годишна жена родила десет бебиња, а со тоа постави и светски рекорд, подобрувајќи го претходниот на Халима Сисе од Мароко која родила...
Вести Живот Магазин Свет Семејство Слајдер

ФОТО | Мајките што не можат да се грижат за бебињата може да ги остават тука: Белгија одобри поштенски сандачиња за напуштени новороденчиња

СП.
Колкупати досега сме чуле дека новороденче било оставено на улица, покрај контејнер и дека починало затоа што никој не го нашол на време… Со цел...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО: Во акушерството инцидентните несреќни случаи не ја рушат довербата во акушерките и гинеколозите

Акушерките ја имаат можеби една од најблагородните работи, тие со свои раце на свет носат нова душа, нов живот. Нивната работа и пред пандемијата беше...
Вести Свет

Стапката на наталитет во САД падна за четири отсто на најниската точка досега

МИА Агенција
Стапката на наталитет во САД падна шеста последователна година во 2020 година, со најмал број родени бебиња од 1979 година. Според најновиот извештај, приближно 3,6...
Магазин Магазин слајдер Семејство

За што сонуваат бебињата и дали имаат кошмари?

Слободен печат
Додека го гледате вашето малечко како спие, сигурно се прашувате дали сонува нешто во тој момент. Дали одредено движење или гримаси во сонот всушност значи...
Жена Живот Магазин Магазин слајдер Слајдер

Жена од Мали очекувала седум, родила девет здрави бебиња

Слободен Печат
Една жена по потекло од Мали, родила девет бебиња во болница во Мароко, пренесува „The Guardian“. Според ултразвукот направен во Мароко и Мали, на 25-годишната...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Анализа: Зголемена смртноста кај родилки и случаи на мртвородени бебиња за време на пандемијата во светот

Слободен печат
Смртноста кај родилки и случаи на мртвородени бебиња се зголеми за една третина за време на пандемијата на Ковид-19. Анализата на податоците од 40 студии...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Д-р Александра Димова, специјалист по ортопедска хирургија: Ехосонографскиот преглед на детскиот колк е брз, безбеден и безболен метод

Слободен печат
Во „One Hospital“ при ехосонографската проценка на развиеноста на колковите на новороденчето се користи светски воспоствениот Граф метод, кој користи стандардизирана техника и прецизно нумериран...
Вести Свет Слајдер

Мерки во Хонк Конг: Децата во карантин ги врзуваат за кревет, бебињата ги одвојуваат од мајките

Слободен печат
Здравствените власти во Хонг Конг применуваат врзување за кревет за деца и одделување од мајката за бебиња кои се во карантин. А, тоа привлекува сè...