Во Македонија нема да има анални тестови за ковид-19

Корона тестови/ Фото: EPA-EFE/LUONG THAI LINH

Во Македонија засега нема да се користат анални тестови за детекција на коронавирусот како што тоа се прави во Кина. Од Министерството за здравство за „Слободен печат“ велат дека нашата земја ги следи препораките на Светската здравствена организација што значи дека се користат само ПЦР тестовите и брзите тестови за детекција на САРС-КоВ- 2.

Во меѓувреме, инванзивната техника со вметнување на брис во анусот на пациентот во Кина предизвикува шок и негодување кај 80 проценти од анкетираното население, кое се жали дека му е нарушено достоинството.

Иако Кина не се откажува од брисевите за детекција на коронавируст од носот и грлото, сепак воведе и ректални брисови за детекција на коронавирусот кај луѓе со висок ризик и оние кои се во карантин.

Досега на овој метод на потврдување на ковид-19 изложени биле и 1000 деца и наставници за кои имало сомнение дека биле изложени на вирусот. Сепак, употребата на овие брисови е ограничена зашто е инванзивна и исклучително непријатна.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот