7 C
Скопје

Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

Повеќе од 40 проценти од територијата на оваа републиката се наоѓаат зад Арктичкиот круг.

Во рускиот регион Јакутија, област што се смета за најстудено место за живеење на планетата, температурата повторно достигна екстремни минус 47 степени Целзиусови, пишуваат руските медиуми.

Јакутија е најголема руска автономна република според територија, а ја зазема целата територија на источен Сибир и се наоѓа во североисточниот дел на евроазискиот континент.

Повеќе од 40 проценти од територијата на оваа републиката се наоѓаат зад Арктичкиот круг.

Вкупната површина на арктичката област на републиката е речиси 1,6 милиона квадратни километри, што претставува околу 52 проценти од нејзината територија.

Прочитајте и...  Парижани не ги почитуваат здравствените мерки, полицијата интервенира на кејовите на Сена

Поврзани вести

Израел почна со вакцинирање на палестински работници

Слободен печат

Загриженост во Норвешка: Најголем пад на бројот на венчавки од 1927 година

Слободен печат

Германија ја зголемува употребата на вакцината на АстраЗенека

Слободен печат

Осмомартовски протест во Атина

МИА Агенција

Анализа: Пандемијата имала поголемо негативно влијание врз жените

Слободен печат

ФОТО | Како Димитар Апасиев од Левица им го честита 8ми март на современите жени?

СП.

Остави Коментар