Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Во изминатото деноноќие во Дебар потврдени се два нови случаи на заразени со Ковид-19, нема ново оздравени, додека нема ниту починати лица.

– Состојбата е тешка. Секојдневно имаме новозаразени, се поголем е бројот на оние кои се јавуваат со симптоми , но има лица кои поради лесната форма на болеста не се јавуваат за да им се земе брис. Не можеме да поврземе кој од каде се заразил, не кажуваат кој со кого бил во контакт. Еве само денеска земени се брисеви на 31 лице, изјави за МИА епидемиологот Ментор Меља, раководител на Работната единица на Центарот за јавно здравје.

Тој вели дека е разочаран од своите сограѓани поради непочитувањето на мерката за носење заштитна маска и одржување физичка дистанца.

Прочитајте и...  Дефект во електродистрибутивната мрежа во Тетово, вечерва се очекува нормално снабдување со струја

Посочи дека од крајот на февруари до сега, направени се над 1.100 тестови. Позитивен резултат е добиен кај 153 лица,од нив пет од Центар Жупа.

Битката со опасниот вирус ја добија 57, починаа петмина, активни на болеста се 91 лице, од кои десеттина се хоспитализирани во Инфективната клиника и болницата „Осми септмври” во Скопје.

Инаку, Општинскиот оперативен штаб на Дебар, вчера достави барање до Главниот кризен штаб за справување со пандемијата од Ковид-19, во Општата болница да се испратат еден пулмолог и еден инфектолог.

Прочитај повеќе

Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција

Рекорден број смртни случаи во Австралија за 24 часа

МИА Агенција

Различни ставови како да почне наставата 

МИА Агенција