ВИДЕО+ФОТО | Со кожени гаќички во борба против хомофобијата: Дамјано и Манескин со награда за рок бенд на „MTV“ наградите

манескин мтв
Фото: Принтскрин / Instagram

Беше јасна порака од Манескин на „MTV“ Европските музички награди. Италијанскиот бенд победи во категоријата за најдобар рок бенд, но ја искористи можноста да ја утврди контроверзноста на чија карта игра од своето појавување.

Победа која иако доаѓа како гром од ведро небо, на некој начин и не изненадува толку – особено не по нивниот настап токму на доделувањето на наградите.

Ова е првпат италијански музичари да успеат да ги освојат наградите ЕМА. Од бината во Будимпешта, со својот сингл „Mammamia“, Манескинците упатија конкретен апел во полза на ЛГБТ+ заедницата и заштита на сечии права.

И тоа токму во земјата која се издвои од полемиката од Европската Унија. Унгарскиот премиер Виктор Орбан го одобри законот со кој се наметнува забрана за зборување за хомосексуалноста со малолетници, во училиштата, но и на телевизија.

Оттука и провокацијата на фронтменот Дамијано Давид. Додека всушност останатите членови на бендот, Итан Торкио, Викторија Де Анџелис и Томас Раџи се појавија облечени во златно и црно, фронтменот се појави во сјајни кожени гаќички, чизми и високи подвезани чорапи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eurovision news (@esc___spain)

„Оваа година, особено, мора да бидеме горди на нашата земја за постигнатите резултати не само од нас, туку и од многу спортисти и културни личности. Штета за граѓанските права, каде што продолжуваме да заостануваме и наместо тоа за нас тоа ќе беше најважната победа. Секогаш сме подредени од тој аспект, како на сцената така и во приватниот живот“, изјавија Манескин, за да биде појасно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Måneskin (@maneskinofficial)

Спомнувањето и говорењето за оваа тема се однесува на занемарувањето на барањата, каде во Сенатот беше вратен законот против хомофобијата назад за разгледување пред комисијата.

Видео на денот