ВИДЕО+ФОТО: Филмско апсење на улица Македонија, со вперен пиштол го легнаа на земја

насловна апсење плоштад скопје
Скопје, 14 септември 2022 / Фото: Слободен печат - Дејан Србиновски

Во центарот на градот на ул. Македонија, утрово во 10.45 часот извршено е апсење на лице од страна на полициски сили во цивилна облека, под претпоставка за употреба на огнено оружје од страна на полицијата.

апсење плоштад скопје
Скопје, 14 септември 2022 / Фото: Слободен печат – Дејан Србиновски

Се претпоставува дека лицето кое беше приведено од тројца полициски службеници во цивил е опасно и истото може да возврати со оган кон полицијата. Поради заштита на идентитетот на полициските службеници како и на уапсениот, нивните лица на видеото и фотографиите се замаглени.

Во меѓувреме иако „Слободен печат“ побара официјална информација до МВР за што точно станува збор во центарот на градот и кое е лицето кое беше лишено од слобода со поголем број полициски службеници, до објавување на оваа информација од полицијата се уште не добивме одговор.

Инаку, веднаш по апсењето на лицето во центарот на градот беше забележано зголемено полициско присуство, како во цивил така и во униформа.

апсење плоштад скопје
Скопје, 14 септември 2022 / Фото: Слободен печат – Дејан Србиновски

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот