ВИДЕО | Весело во Скопје: Калиопи во друштво на актерите од Белградското драмско позориште

Фото: Скриншот, Инстаграм

Вечерва и утревечер, Белградско драмско позориште ќе гостува на сцената на Македонскиот народен театар со претставата „Лет над кукавичкото гнездо“.

Актерската екипа веќе пристигна во Скопје, а вчеравечер имаа можност да уживаат во добра музика, вкусна храна и традиционалниот амбиент во еден скопски ресторан.

Актерот Милутин Мима Караџиќ сподели неколку снимки на Инстаграм со кои пренесе дел од веселата атмосфера. Исто така, во нивно друштво се најде и нашата поп-дива Калиопи Букле, која е долгогодишна пријателка на Караџиќ.

„На мое големо задоволство, мојата драга Калиопе. Јас сум единствен кој ја нарекува Калиопе. Мојата љубов, мојата убавина, мојата драга и најдобра пејачка во Југославија“, вели Караџиќ во снимката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mima Karadzic (@karadzicmima)

Секако, вечерта не би била совршена без прекрасниот глас на Калиопи, која ја испеа „Беле руже“ од легендата на српската народна музика, Предраг Цуне Гојковиќ.

„За душа, за сите души и за сите срца“, напиша актерот Мима Караџиќ во описот на снимката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mima Karadzic (@karadzicmima)

Имено, за оние кои би сакале да ја изгледаат претставата „Лет над кукавичкото гнездо“, изведбите ќе започнат во 20.00 часот.

Таа е во режија на Жанко Томиќ создадена по текстот на Кен Кеси и Дејл Васерман.

„Станува збор за црна хумористична сатира за поединецот во репресивното општество, институциите за ментално здравје и слободата на духот“, велат од Македонскиот народен театар.

Главниот лик на Редни П. Мекмарфи го игра Драган Бјелогрлиќ, а во останатите улоги играат Слободан Бода Нинковиќ, Милан Чучиловиќ, Даниел Сич, Милутин Мима Караџиќ, Младен Совиљ, Срѓан Дедиќ/Јово Максиќ, Саво Радовиќ/Милош Петровиќ Тројпец, Ненад Гвозденовиќ, Милица Зариќ, Јана Милосављевиќ, Владан Милиќ, Милош Лазаров/Урош Јанковиќ, Зоран Ѓорѓевиќ, Анка Гаќеша-Костиќ/Ања Алач, Нада Мацановиќ/Маја Ранѓиќ.

Драмата е напишана во 1962 година, a првата изведба се случила во 1963 година на Бродвеј со Кирк Даглас во главната улога. Премиерно во изведба на Белградското драмско позориште, „Лет над кукавичкото гнездо“ беше одиграна на 5 ноември 2005 година на големата сцена „Оливера и Раде Марковиќ“ во Белград.

Видео на денот