ВИДЕО | Ужас во Бугарија: Масовна крвава тепачка на пазар со секири и мотики, еден човек загина

Фото: Бгнес

Крвав инцидент се случил попладнево во бугарскиот град Казанл’к – во масовна тепачка, група луѓе користеле секири и мотики, а еден од учесниците во тепачката загинал, јавија локалните медиуми.

Други четворица се во критична состојба. Сите ранети се примени во болниците во Казанл’к и Старa Загора.

„Вкупно 18 лица се повредени во денешната масовна тепачка на пазарот во бугарскиот град Казанл’к, соопшти на краток брифинг директорот на ОДМВР – Стара Загора“, Лазар Христов.

Идентификувани се и трите автомобили во кои се возеле насилниците. Во моментов во притвор во Казанл’к се наоѓаат 11 луѓе.

Конфликтот настанал поради стара семејна расправија на две групи од селата Тажа и Манолово, во општината Павел Бања, објавија бугарските медиуми.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот