ВИДЕО | Шумските пожари во Италија зедоа две жртви, телата пронајдени на фарма во Сан Лоренцо

Во шумските пожари што горат низ јужна Италија загинаа две лица на фарма во Сан Лоренцо во регионот Калабрија.

Телата на маж и жена се пронајдени на фарма во Сан Лоренцо, откако пожарот зафати плевна и друга зграда.

Италијанската новинска агенција наведува дека парот се обидувал да ја спаси маслиновата градина од пожарот.

Во изминатите неколку денови, делови од јужна Италија беа зафатени од пожари, а најтешко погодени се Калабрија, Сицилија и Пуља.

Метеоролозите за викендот предвидуваат многу висока температура до 45 Целзиусови степени.

Властите поставија надзорни камери во руралните области за да ги фатат луѓето кои намерно ги палат нивите.

Видео на денот