ВИДЕО: Шокантно признание на зоологот кој сакаше крокодили, а силуваше кучиња: Не можам да престанам, не сакам!

Адам Бритон е признат стручњак за крокодили кој имал и темна страна/Фото: Фејсбук/Х

Застрашувачки се постапките на британскиот зоолог кој призна вина за сексуално злоставување и мачење на повеќе од 40 кучиња од 2014 година до април 2022 година, кога беше уапсен од австралиските власти.

Познатиот експерт за крокодили Адам Бритон претходно работел како истражувач на Универзитетот Чарлс Дарвин во Австралија , каде што се преселил од Велика Британија. Поради неговата одлична репутација во својата област, тој работеше со Би-Би-Си и National Geographic, а неговиот дом го посети познатиот англиски ТВ водител и натуралист Дејвид Атенборо.

Бритон пред судот се изјасни за виновен по 56 точки од обвинението за мачење и сексуално злоставување на 42 кучиња, од кои 39 умреле. Тој, исто така, призна дека пристапувал и дистрибуирал материјал за злоупотреба на деца.

Според Дејли Мејл , 51-годишникот веќе една деценија ги злоставувал своите две миленичиња, двајцата швајцарски овчари по име Урса и Болт, пред да одлучи да ја прошири својата бестијалност со наоѓање други жртви. Тој ја користел платформата за доверливи информации Gumtree Australia за да најде сопственици на домашни миленици во областа Дарвин кои имале проблеми со своите кучиња поради работни обврски или други тешкотии. Откако „изградил“ пријателски однос со нив, ги убедил да му ги предадат своите кучиња за да им најде подобар дом.

Ако потоа повторно го контактираат барајќи вести за кучињата (кои во многу случаи завршувале мртви од малтретирањето), тој ги лажел и им испраќал стари фотографии, наводно од нивниот нов дом.

Според доказите презентирани од обвинителството пред судот во Австралија, Бритон создал комора за мачење на несреќните суштества кои му паднале во раце, во контејнер лоциран во неговата домашна парцела. Овој простор бил опремен со камери, бидејќи изопачениот човек често ги снимал своите брутални дејствија и ги објавувал видеата и фотографиите на форум на интернет под псевдоним.

Бритон користел профил на Телеграм за да комуницира со истомисленици и да им го испраќа својот материјал.

„Во овие пријави, обвинетиот разговараше за бројот на неговите жртви“, рече обвинителот Марти Ост.

Во пораката прочитана до судот, Бритон напишал за неговите нагони кон странец на Телеграм:

„Јас ги потиснував во минатото. Но, во последните неколку години ги пуштив повторно и сега не можам да престанам. Не сакам”.

Болниот чин на Бритон излезе на виделина минатата година кога полицијата во Нортен Територи беше известена за постоењето на едно од видеата што тој ги направил и го уапси зоологот. Во рацијата што ја извршија властите во куќата на научникот во април 2022 година, тие конфискуваа компјутери, мобилни телефони, камери, надворешни хард дискови, оружје и секс играчки.

По истрагата, 51-годишникот беше обвинет, но беше донесена судска наредба да се задржи неговото име за да не се влијае на поротата и да се обезбеди правично судење за обвинетите. Меѓутоа, по неговото неодамнешно признание за вина, неговото име беше објавено во јавноста и сега е во сите британски весници.

Сопругата на Британецот, Ерин, чувар на диви животни, која го запознала принцот Хари и му помогнала да фати крокодил , не била целосно свесна за извртените фантазии на нејзиниот сопруг и сега наводно го сменила своето презиме.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот