ВИДЕО: Павлов освои бронзен медал на Премиер лигата во Истанбул

Каратето најверојатно нема да биде ниту на Игрите во Лос Анџелес 2028/Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Нов голем резултат на Емил Павлов кој го освои третото место на Премиер лигата во Истанбул (Турција) во категоријата до 60 килограми.

Во борбата за бронзата македонскиот каратист со резултат 4:1 успеа да го совлада претставникот од Казахстан, Каизар Алписбаир.

Претходно триумфираше над Аминга Гулијев (Азербејџан) 3:0, Аеф Гаит (Јордан) 3:2 и Матијас Гомез (Шпанија) 8:3, а во полуфиналето загуби од Фирдовси Ферзалеив (Азербејџан) 2:5.

Во Истанбул учествуваа 618 каратисти од 69 држави и 290 клубови, меѓу нив и вкупно 18 каратисти од нашата земја.

Победата на Павлов во „малото финале“ можете да ја погледнете на видео записот:

Видео на денот