ВИДЕО | Напад со дрон врз Татарстан, оштетени неколку објекти

Фото: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

За прв пат беспилотни летала нападнаа претпријатија на територијата на Татарстан, во Јелабуга и Нижнекамск, објави прес-службата на шефот на Татарстан, Рустам Миниханов.

„Нема сериозни разурнувања, не е нарушен технолошкиот процес на компанијата. За жал, во Јелабуга има објекти кои се оштетени како резултат на уништувањето. Се обезбедува сета потребна помош“, напиша Миниханов.

„Сега е исклучително важно да останеме смирени и да не се предадеме на паниката што одговорните за ова злосторство намерно се обидуваат да ја посеат“, додаде тој.

Тој потврди дека службите се во готовност. Оперативните служби за државната новинска агенција ТАСС потврдија дека најмалку шест лица се повредени во Јелабуга.

„Засега е утврдено дека како последица на нападот со дрон се повредени шест лица“, изјави изворот на ТАСС.

Тој истакна дека искршени се стаклата на три згради од студентски домови.

НЕКСТА пишува дека местото на ударот е на повеќе од 1.200 километри од украинската граница. Тој наведува дека беспилотните летала Шахед се произведуваат во Јелабуга, додека во Нижнекамск има голем петрохемиски комплекс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот