ВИДЕО: Мемфис без најдобриот го декласираше Голден стејт

Мемфис ја запиша третата победа во серијата против Голден стејт/Фото: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Мемфис на неверојатен начин триумфираше над Голден стејт, а Јанис Адетокумбо руши сè пред себе и ита кон одбрана на титулата.

Гризлис без својот најдобар играч Џа Морант ги декласираше поранешните НБА шампиони со резултат 134:95 за намалување на 3:2 во полуфиналната плеј-оф серија на Западот.

Најефикасен во победничките редови беше Десмонд Бејн со 21 поен, следен од Џарен Џексон кој постигна исто така 18 поени, но и запиша осум скока.

На спротивната страна Клеј Томпсон реализираше 19 коша, Џонатан Куминга беше зад него со 17 поени, а 14 беа дело на Стеф Кари.

Во полуфиналето на Истокот Милвоки води со 3:2 во серијата против Бостон, откако во петтиот меч на гости беше подобар со 107:110.

Кај Бакси повторно прв стрелец беше грчкиот „ѕвер“ Адетокумбо со дуро 40 поени (11 скокови), а за поразените Џејсон Тејтум имаше 34 поени (шест скокови, четири асистенции).

НБА плеј-оф, резултати –

Мемфис гризлис – Голден стејт вориорс 134:95 (3:2)
Бостон селтикс – Милвоки бакс 107:110 (2:3)

Видео на денот