ВИДЕО | Мајка херој: Леопард и го грабнал синот, се борела додека ѕверот не го пуштил

Леопард во Индија
Леопард во Индија/ Фото EPA/FAROOQ KHAN

Мајка од индиската држава Мадја Прадеш бркала леопард речиси една милја пред да се бори со него за да го спаси својот осумгодишен син.

Жената Киран Баига била на работа околу 19 часот. по локално време на 28 ноември кога леопард и го зграпчил синот Рахул кое седело во близина. Таа го приметила леопардот како бега со нејзиното дете, по што го бркала 1 километар, пренесува News18.

Според Грантшала Индија, Баига го удрилa леопардот со стап и успеалa да го ослободи Рахул. Леопардот потоа ја нападнал Баигa, а таа му ја фатила шепата и ја оттурнала.

Потоа на местото на настанот пристигнале и други локални жители, а леопардот побегнал во шумата. Баига потоа изгубила свест и се разбудила во болница.

И Баига и нејзиниот син биле полесно повредени во нападот и им била укажана помош во болница.

Нихил Сурјаванши, новинар од Њуз18 на Твитер напиша: „Во областа Сиди во Мадија Прадеш, мајка се борела за да го спаси својот син… синот на оваа мајка бил одведен од леопард. Мајката го избркала леопардот еден километар и го киднапирала детето. Во овој инцидент се повредени и мајката и синот“.

Дивите мачки често ги напаѓаат

Баига и нејзиното семејство живеат во селото Бадиџарија во областа на тигарскиот резерват Санџаи. Таа за локалниот весник Даиник Јагран изјави дека вакви случаи често се случуваат и дека живеат во страв од леопарди. Во февруари, 12-годишно девојче било убиено од леопард во резерватот за тигри Санџаи додека таа и нејзината мајка собирале огревни дрва од шумата.

Во Мадја Прадеш, фаталните напади на леопарди се релативно чести. На 22 ноември, десетгодишно момче било убиено во округот Сеони. Животните нападнале група момчиња кои си играле околу 7 часот наутро по локално време.

Видео на денот