ВИДЕО: Јужниот руски град Воронеж прогласи вонредна состојба откако дрон удри во станбена зграда

Фото: Твитер

Беспилотно летало удри денеска во станбена зграда во јужниот руски град Воронеж, што истражителите го нарекоа „терористички чин“ во интерес на Украина, поради што регионалниот гувернер нареди вонредна состојба.

Тројца луѓе се полесно повредени во, како што тврди регионалниот гувернер Александар Гушев, терористичката и диверзантска акција.

Рускиот државен истражен комитет, кој се справува со тешки злосторства, соопшти дека отворил кривично дело против „лица кои дејствуваат во интерес на воено-политичкото раководство на Украина“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот