Tag : Дрон

Вести Свет

Руски дронови – камикази: Сами ја наоѓаат целта, ја идентификуваат и ја уништуваат (ВИДЕО)

Слободен печат
Руската војска располага со голем број „дронови – камикази“ кои можат да уништат десетина непријателски цели на фронтовската линија и на неговата тактичка длабочина, наведуваат...
Вести Свет

„Нинџа ракети“ се новото тајно оружје на ЦИА: Хируршки прецизно, ја меле целта, а нема колатернални штети (ВИДЕО)

Слободен печат
Мистериозна ракета која американското министерство за одбрана ја крие од јавноста најверојатно е употребена неодамна за ликвидација на двајца членови на Ал Каеда во североисточна...
Вести Регион

Радев: Сум управувал авион, сум управувал дрон… Навистина не сфатив што кажа Борисов

Слободен печат
По обвинувањата дека компромитирачките фотографии кои излегоа од спалната соба на бугарскиот премиер Бојко Борисов се дело на бугарскиот претседател Румен Радев, и дека претседателот...
Вести Свет

Полицијата во ЕУ со оружје ќе урива дронови

Слободен печат
Полициските сили на ЕУ ќе употребат австралиско оружје против беспилотни летала, што ќе им помогне да ги отстранат заканите за националната безбедност. Таквата технологија е забранета...
Спорт Фудбал

САМО ВО РУСИЈА: Фудбалерот на месецот наградата ја доби преку дрон (ВИДЕО)

Слободен печат
Руската Премиер лига идентично и на останатите европски фудбалски лиги не се игра од минатиот месец поради коронавирусот, а играчот на месецот сепак ја доби...
Вести Македонија Скопје Слајдер

Неверојатни снимки со дрон направени вчера над Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат.
Владата донесе одлука за време на викендите да се воведе забрана за движење на целата територија на државата од 16 до 5 часот, со цел...
Забава Магазин

Не знаете како да го прошетате кучето додека сте во изолација? Овој човек нашол начин (ВИДЕО)

Слободен печат
Човек од Кипар нашол начин како да го прошета своето куче, а при тоа да не ја прекрши забраната за изолација и да не излезе...
Вести Свет

СНИМКА ОД ИДЛИБ: Турски дрон уништува ракетен систем на сириската армија (ВИДЕО)

Слободен печат
Во јавноста се појави снимка од ракетен напад во Идлиб, на којашто може да се забележи дека турска ракета уништува руски ракетен систем „Панцир“ на...
Вести Свет Слајдер

„Да тетке, дронот ти зборува, не смееш да се шеташ без маска“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Кина во последните недели грчевито се бори за да ја запре епидемијата на убиствениот коронавирус. Властите користат најразлични мерки за контрола на граѓаните кои не...
Вести Свет

Научници создадоа дрон кој изгледа како вистинска птица (ВИДЕО)

Слободен Печат
Научници создадоа експериментално биспилотно летало кое користи биохибридни крилја со помош на вистински пердуви од птица. Дронот „PiogeonBot“ (Робот-Гулаб) служи за тестирање на нов начин...