Заврши серијата од шест победи на Денвер, најуспешна во оваа сезона во НБА. Шампионот загуби пред својата публика против Феникс по едно продолжение со 117:107 (28:32, 37:18, 25:31, 12:21, 15:5).

Врвот на возбудувањата беше во последната минута од главниот дел од натпреварот. Џамал ​​Мари ги доведе домаќините во водство од 102:99, а Кевин Дурант израмни со тројка на 27 секунди пред крајот.

Во последниот напад на Денвер одговорноста ја презеде Никола Јокиќ. Успеа да упати удар на звукот на сирената, но беше непрецизен.

Во дополнителните пет минути гостите имаа целосна контрола врз играта. Јокиќ постигна 25 поени (4-11 за два, 4-7 за три). Најефикасен во домашниот тим беше Мари со 28.

Блескаше Дурент во редовите на Санси со 35 поени, следен од Ален кој реализираше 28 коша.