ВИДЕО: Јокиќ држеше час по кошарка, најефикасен и против Њујорк никс во „Медисон“

Никола Јокиќ („Денвер нагетс“) запиша трипл-дабл учинок и против „џезерите“/Фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Лесно е кога Денвер во своите редови го има Никола Јокиќ, најдобриот играч на Нагетси доминираше синоќа во НБА лигата над Њујорк во „Медисон Сквер Гарден“ и практично сам ги победи Никси со резултат 113:99.

Најкорисниот играч во лигата (МВП) го заврши натпреварот со 32 поени, 11 скокови и пет асистенции. Србинот шутираше 14/19 од игра, реализираше три тројки од седум обиди.

Денвер веќе до полувремето постигна 60 поени, а пред влегувањето во последната четвртина, играчите на Мајл Мелоун стекнаа дури 21 кош разлика.

Јокиќ имаше помош од Зик Наџи со 21 поен и осум скокови, а во поразениот состав доминираше Џулијус Рендл со 24 поени, седум скокови и осум асистенции.

Во Западната конференција Денвер е на шестата позиција (11-11), додека Њујорк е на 11 место на Истокот (11-12).

НБА лига, резултати –

Њујорк никс – Денвер нагетс 99:113
Бруклин нетс – Чикаго булс 107:111
Милвоки бакс – Мајами хит 124:102
Далас маверикс – Мемфис гризлис 90:97
Голден Стејт вориорс – Сан Антонио спарс 107:112
Портланд Трејл блејзерс – Бостон селтикс 117:145
Сакраменто кингс – Лос Анџелес клиперс 104:99

Видео на денот