33.8 C
Скопје

ВИДЕО: Холандскиот судија Макели им се извини на Португалците!

Ситуацијата од финишот на мечот меѓу Србија и Португалија крена голема прашина во јавноста, најмногу поради реакцијата на Кристијано Роналдо и неговиот гол кој не беше признат во самиот финиш од натпреварот.

Србите имаа многу среќа затоа што судијата од Холандија Дани Макели, како и неговите помошници, не видоа дека топката ја помина гол-линијата и покрај интервенцијата на Стефан Митровиќ.

Роналдо беше убеден дека неговата репрезентација е оштетена, што се потврди и во забавено движење, а кога судијата од Холандија подоцна го виде тоа – реши да се извини.

Ретко се случува судиите да ги коментираат своите одлуки, особено затоа што тоа е забрането.

– Поради политиката на ФИФА, сè што можам да кажам е дека им се извинив на селекцијата Фернандо Сантос и репрезентацијата на Португалија за она што се случи. Како судиски тим, ние секогаш работиме да донесуваме добри одлуки и не сакаме кога ќе се случат вакви работи – рече Макели за португалската „А Бола“.

Нема сомнение дека холандската судиска екипа ќе биде строго казнета за ова, а ќе видиме дали и Кристијано Роналдо ќе биде казнет поради непримерниот потег на крајот од мечот.

Поврзани вести

Неверојатна животна приказна на данска фудбалерка: Татко и бил убиен од талибанци, зборува девет јазици и кога не дава голови е хирург

Слободен печат

ВИДЕО | Стојмановски: Со парите од пласманот на ЕП, ФФМ да им помогне на клубовите

Слободен печат

Детроит е победник на НБА лотаријата, ќе бира прв на драфтот

Слободен печат

На ОИ во Токио ќе има публика, но алкохолот ќе биде забранет

Слободен печат

Ѓоковиќ донесе конечна одлука, ќе настапи на ОИ во Токио

Слободен печат

ВИДЕО | Мојсовски: Моја заложба е масовно враќање на младите на улиците и во спортските арени

Слободен печат

Остави Коментар