„Јорганџиите“ без проблеми славеа против Хетафе/Фото: EPA-EFE/Juan Carlos Hidalgo

Фудбалерите на Атлетико Мадрид победија вечерва на гостувањето кај Хетафе со 3:0, во натпреварот од првото коло на шпанската „Ла Лига“.

Стрелци за Атлетико беа Алваро Мората во 15 и 59 минута и Антоан Гризман во 75 минута, додека асистент на сите три погодоци беше Жоао Феликс.

Во следното коло „јорганџиите“ ќе го пречекаат составот на Виљареал, додека Хетафе е домаќин на Жирона.

Претходно, фудбалерите на Атлетик Билбао и Мајорка одиграа нерешено 0:0 во Билбао.

Во неделата Реал Сосиедад беше подобар со 0:1 од Кадиз, со истиот резултат славеше и Валенсија над Жирона, а минимално славеше и Реал Мадрид кај Алмерија.