Ви се случува и на вас? Честа појава по сексот која (најчесто) не треба да ве загрижува! – Слободен печат
ЕспресоСекс

Ви се случува и на вас? Честа појава по сексот која (најчесто) не треба да ве загрижува!

Солзите по сексот можат да бидат среќни солзи, солзи од олеснување или најобична физичка реакција која се случува во одреден момент и не е никаква причина за загриженост.

Доколку понекогаш после сексот плачете, не сте осамени и тие солзи се сосема нормални.

Солзите по сексот можат да бидат среќни солзи, солзи од олеснување или најобична физичка реакција која се случува во одреден момент и не е никаква причина за загриженост.

Плачењето по сексот е познато и како посткоитална дисфорија, а може да вклучува солзи, тага и раздразливост по сексуалниот однос, дури и кога тој е идеален. Таа појава може да му се случи на секого без оглед на полот, сексуалната ориентација и задоволството во врската.

За оваа состојба не се спроведени доволно истражувања, меѓутоа одредени бројки постојат.

Истражувачите, меѓу останатото во 2015 година испитале 230 хетеросексуални жени и откриле дека повеќето од нив плачеле по односот.

Во 2018 година е спроведено истражување во кое учествувале 1208 мажи кои пополниле анонимна анкета – 41 процент од нив искусиле посткоитална дисфорија, а четири проценти кажале дека таа за нив е вообичаена.

Некои од причините кои можат да доведат до солзи за време или по сексот се:

– Среќа
– Преплавеност од емоции
– Биолошки причини
– Болка
– Анксиозност
– Срам/вина
– Збунетост
– Депресија
– Траума од минатото
– Проблем со хормоните

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close