ВИ ОТКРИВАМЕ ТАЈНА: Како да ја победите срамежливоста за време на се*с?

Срамежливоста и несигурноста се сосема нормални, но морате да ги надминете за да бидете задоволни.

Најпрво, како и секогаш, така и во оваа ситуација, комуникацијата е најважна. Без разлика дали сте слободни или интровертни, мора да разговарате со партнерот, да ги разграничите вашите желби, фантазии и стравови, за да не дојде до конфликт.

Ваквата несигурност се појавува најчесто на почетокот на нова врска, кога уште не се познавате доволно добро со партнерот. Поради тоа е важно да комуницирате и да бидете поотворени за нови нешта, но и јасно да ги нагласите оние кои ви пречат.

Целосно е нормално да немате доволно самодоверба да испробате нова поза или некоја секси-игра. Експериментирањето е уште потешко доколку сте несигурни во својот физички изглед или ако не сте многу искусни во еротските игри.

Прочитајте и...  Свежа кожа - ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Од каде доаѓа срамежливоста?

Најчесто, причината е стравот од осудување. Но, имајте на ум дека ако веќе сте стигнале до кревет, тогаш веќе е повеќе од сигурно дека го привлекувате партнерот и нема потреба да се прашувате дали им се допаѓате голи.

Овие несигурности постојат и кај мажите и кај жените и се поврзани со одредени физички карактеристики или пак, со самиот сексуален перформанс и стравот да не сте доволно добри.

За да го надминете тоа, имајте на ум дека веќе сте доволно блиски, физички сте еден до друг, телата ви се припиени и тоа треба да направи да се чувствувате поудобно.

Како да го победите овој страв?

Како што веќе нагласивме, комуникацијата е најважна за да можете да се најдете на заедничката почетна точка и оттаму да продолжите да го градите односот.

Прочитајте и...  „Со години спиев со неговата сопруга, а тој го знаеше тоа“: Нов скандал во Холивуд! (ФОТО)

Овој проблем е многу полесен за решавање отколку што ни се чини. Треба да ги детектирате мислите кои ве кочат во процесот и да проанализирате она што ги предизвикува. Со ова, веќе е поминат најголемиот дел од надминувањето на стравот, срамот и несигурноста.

Од оваа точка, нештата можат да одат само на подобро, па затоа разговарајте, комуницијрајте и дефинирајте ги границите. Кажете што ви се допаѓа, а што не, но и почитувајте ги и размислувањата на партнерот. Па, дури и да се случи некоја грешка, не е крај на светот. Веќе следниот пат ќе биде многу подобро.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат