вести

вести

Судења за „Тендери“ и „Транспортер“

Во Кривичниот суд за денеска закажани се судења за предметите „Тендери“ и „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство. Случајот „Тендери“ се однесува на изведување градежни работи...

Oблачно со повремен дожд, на планините снег

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, на некои повисоки места и на планините од снег. Ќе дува умерен...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот за името

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека опозициската партија нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име ниту, пак, дека...

Скопје го надмина лимитот на ЕУ за годишно аерозагадување уште во февруари

За жал и оваа година Скопје ги надмина годишните дозволени ЕУ граници за аерозагадување уште во февруари, што е показател дека еколошката и здравствена...

Владата го усвои Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Владата на Република Македонија на својата 55-та седница попладнево го усвоила Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги...

За време на постот: Рецепт – пикантни тиквички

Состојки за пикантни тиквички: - 3-4 тиквички средна големина; - брашно и малку алева пиперка; - 2-3 чешниња лук; - 1 китка магдонос; - мала шолја масло; - 2 лажички...

Села може да има епилептични напади како последица на ударите ако ја прекине терапијата

Според наодите на вештаците кои го прегледувале Зијадин Села по нападот во Собранието на 27 април, повредите биле животозагрозувачки и последиците мора да се...

ОЈО Велес и ОЈО Скопје активно работат за разрешување на случајот со штитеничката од...

Основното јавно обвинителство Скопје и Основното јавно обвинителство Велес ја известуваат јавноста дека активно преземаат дејствија за утврдување на фактите во врска со случајот...

АНАЛИЗА: Криптовалути – од желба за брза заработувачка, до колапс!

Не се оптимистички проценките на светските економисти за судбината на крипто валутите, меѓу кои и на биткоинот. Во Македонија, на граѓаните законски им е...

Средношколец нападнат од вработен во училишно обезбедување

В.Ц.(49) од Скопје во Полициската станица Гази Баба, вчера во 13 часот пријавил дека истиот ден околу 11.00 часот пред влезна врата на средно...

Не пропуштајте

Со „Нова Македонија“ пак сме во старата каша

Голема победа за Грција ќе биде ако Коѕијас успее во Скопје да го наметне предлогот „Нова Македонија“, информираат грчките медиуми, но домашните политички аналитичари...

Придружете ни се Facebook