ВЕРУШЕВСКИ СО НОВА БОМБА: Бегалците Грујевски и Бошковски соработуваат со странски служби

Сашо Мијалков и другите обвинети во „Таргет – Тврдина“ изјавија дека немаат вкрстени прашања кон Зоран Верушевски, поранешен директор на УБК, сегашен советник за национална безбедност на премиерот Зоран Заев.

На прашање на обвинителката Ленче Ристовска кога, каде и како Верушевски добил информациите за „бомбите“ сведокот рече:

– Во 2010 во СДСМ имаше документи и сознанија за ограничениот демократски капацитет на власта и постоење на проект за контрола на комуникациите, посебно насочени кон опозицијата ваквите информации доаѓаа од побеќе извори и јас имав прилика да ја видам таа документација. Во разговор со изворите се потврдија сомневањата за грубото нарушување на слободата на говорот во земјава. Тоа беше иницирачкиот момент да се насочам кон таа материја. Документацијата беше во дигитален запис онака како што му беше предадена на СЈО – рече Верушевски.

Прочитајте и...  Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Тој нагласи дека документацијата е создадена и креирана од Никола Груевски кој сакал да ја задржи власта по секоја цена.

Верушевски посочи дека се собирала разна документација за да има се под контрола. – Тие кои не се тука имаат мотив да не се тука, а се почнало како матрица која се создавала низ институциите на системот. Ако дојдат бегалците од Грција се ќе биде јасно.Тие комуницираат со други држави и други служби – рече Верушевски.

Тоа што поседува СЈО е минорно од тоа што тројцата бегалци ја поседуваат, смета Верушевски.

– Со вештачење ќе се добие нејзината димензија. Тоа им обезбедува не само заштита, туку и премолчен пристап за сите државни иницијативи тие да се вратат во земјава. Само еден Господ знае што писрфуваат – рече на денешното сведочење во „Таргет-Тврдина“ Зоран Верушевски советникот за национална безбедност на премиерот Зоран Заев.

Прочитајте и...  Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Тој рече дека целото негово семејство било таргет на државата и се надева дека сега обвинетите ќе се потсетат на зборот простување.

– Во тек е постапка за обештетување на мене и мојата сопруга на очигледен срам на државата – рече Верушевски.

Во предметот „Таргет-Тврдина“ на ОЈО обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, Никола Бошкоски, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот директорот на УБК Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, Владимир Варелов од УБК и уште пет други лица од Управата.

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби.

Прочитајте и...  Продолжуваат немирите во Бејрут: Демонстрантите фрлаа петарди, полицијата возврати со солзавец (ФОТО)

 

Прочитај повеќе

ДУИ предложи дневен ред за утрешната средба со челниците од албанскиот политички блок

МИА Агенција

Мурати: Одговорите се во Уставот и Деловникот на Собранието

МИА Агенција

Заев утре ќе го добие мандатот од Пендаровски

МИА Агенција

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Крива Паланка

МИА Агенција

Фејсбук отстрани повеќе од седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Слободен печат

Автобуските превозници задоволни од измената на протоколот за исполнетост на капацитетите на возилата

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полска ја продолжува забраната за летови до балканските дестинации и Скопје

Слободен печат

И Јанушев се откажа од патните трошоци

МИА Агенција

Ученик во Берлин позитивен на коронавирусот, цело одделение во изолација

Слободен печат

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци во Скопје

МИА Агенција

Дете од Сараево заразено со коронавирус, се обидело да се убие пиејќи киселина

Слободен печат

Над 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија

Слободен печат