Велешкиот пливачки маратон со учество на пливачи од Бугарија, Србија, Косово и Турција

На езерото „Младост” денеска ќе се одржи Велешкиот пливачки маратон кој годинава станува меѓународен со учество на пливачи од Бугарија, Србија, Косово и Турција.

Натпреварите ќе се одвиваат во три категории – трка на 2,5 километри, трка на на 5 км и олимписка дисциплина на 10 километри во машка и женска конкуренција.

Маратонот се одржува под покровителство на општина Велес, а организатори се здруженијата „Клуб 28″, КК „Бабуна” и Националната пливачка федерација.

Според Горан Стојановски од Националната прливачка федерација, годинава маратонот е организиран на највисоко ниво. На него, како што изјави, ќе учествуваат најдобрите пливачи од земјава, а обезбедени се и парични награди и признанија кои ќе бидат доделени во 15 часот.

Прочитајте и...  Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

– За догодина ќе предложам Велешкиот пливачки маратон да влезе во Фино Светската серија за маратони, а тоа за него ќе значи да учествуваат звучни имиња од маратонското пливање во светски рамки, изјави Стојановски.

За време на маратонот ќе бидат ангажирани 30 спасители на вода од Велес и Скопје, а ќе има и спасители на вода од БУгарија. Поддршка на маратонот ќе даваат и 20 кајакари од КК „Бабуна” од Велес”. Пред натпреварите, лекарска екипа ќе ја проверува и здраствената состојба на натпреварувачите.

Велешкиот пливачки маратонот годинава ќе биде посветен на неодамна починатиот др Милчо Трајков кој беше претседател на Црвениот крст и поддржувач на маратонот и на спортот.

Прочитај повеќе

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

1МФЛ: Седум гола на Чаир, среќен финишот за Шкупи и Борец!

Слободен печат

Трамп: Запревме масовни убиства меѓу Србија и Косово (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Четири лица починаа од ковид-19, нови 178 лица се заразени

Маријана Митровска

Идентификувани 16 навивачи кои скандираа „мртов шиптар, добар шиптар“, повикани се на рапсит во станица

Ѓоковиќ ќе игра за петтата титула во Рим

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рохани: Америка ќе се соочи со сигурен пораз поради својот потег со санкциите кон Иран

Шпанците не сакаат повторно во карантин, им забрануваат и пристап до паркови (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шахпаска не знаат ништо, бројот на заразени деца само расте

Слободен печат

ОЈО со детали за силувањето во Велес, велешанецот бил сосед на жртвата

Прва победа за Вињалес сезонава во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција