1 C
Скопје

Вардар му подари роденденска победа на тренерот Васоски

Продолжија возбудувањата во Првата македонска лига, на стартот од 12 коло денеска на Градскиот стадион во Велес екипата на Вардар триумфираше над Борец со 0:2 (0:0).

Вардарци ги освоија трите бода во финишот од средбата со головите на Попзлатанов (79`) и Цветановски (91`). На тој начин победнички му го честитаа 41 роденден на нивниот тренер Александар Васоски.

Интересен е податокот што составот на Васоски четири меча немаше триумф во првенството, последен пат славеше на 27 септември 2020 година на домашен терен против Беласица (3:1).

На табелата после четвртата победа сезонава „црвено-црните“ се наоѓаат на шестото место со 16 бодови, додека Борец кој го претрпе третиот пораз е четвртопласиран со 19.

Прочитајте и...  Ристовска: Лазаров уште утре би можел да биде селектор на Македонија!

Останатите пет средби од лигашката рунда ќе се одиграат в недела исто така од 13.00 часот: Шкендија-Шкупи, Работнички-Македонија ЃП, Силекс-Беласица, Академија Пандев-Пелистер и Струга Трим Лум-Ренова.

Поврзани вести

ВИДЕО: „Кралска“ вечер, Реал потсети на најдобрите денови!

Слободен печат

СП: Данска во четвртфинале, Јакобсен блескаше против Јапонците!

Слободен печат

Червар после дебаклот: Време е друг човек да ја води Хрватска!

Слободен печат

ВИДЕО: Милан шокиран, Несторовски не доби шанса против Интер!

Слободен печат

Тежок удар за Хрватите, сега и победа над Данска не им гарантира четвртфинале

Слободен печат

„Комити“ со голема најава: Билет за спас на ФК Вардар!

Слободен печат

Остави Коментар