Украинскиот народен правобранител: Русија ја блокира секоја размена на воени заробеници

Украина војна / Фото EPA-EFE/STAS KOZLIUK

Украинскиот народен правобранител ја обвини Русија дека блокира каква било размена на воени заробеници меѓу двете земји.

„Размена на воени заробеници немаше, бидејќи Русија не го сака тоа“, изјави Дмитро Лубинец во Телеграм.

Украинските медиуми потсетуваат дека последната размена меѓу двете земји била на крајот на октомври.

„Секоја иницијатива и напор од страна на Украина се соочува со недостиг на желба од страна на Русија да ги врати своите граѓани“, рече Лубинец.

Тој ја обвини Русија дека се обидува да сее вознемиреност меѓу семејствата на украинските воени затвореници, велејќи дека Киев е тој што не прави ништо во врска со размената на затвореници.

Народниот правобранител во август рече дека Украина успеала да врати речиси 2.600 воени заробеници во околу 50 организирани размени со Москва од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот