Украинската победничка на Евровизија, Џамала додадена на листата на барани лица во Русија

Џамала / Фото EPA-EFE/Gerald Matzka / POOL

Русија ја додаде украинската победничка на Евровизија, Џамала на листата на барани лица, јавуваат државните медиуми. Пејачката, чие вистинско име е Сузана Џамаладинова, наводно е обвинета за ширење лажни информации за руските вооружени сили.

Кремљ често изнесува такви обвиненија против оние кои споделуваат детали за руската инвазија на Украина што се коси со нејзината официјална линија. Џамала отворено ја критикуваше руската инвазија на Украина, пренесува Би-Би-Си.

Таа беше ставена на листата на барани лица минатиот месец, според независната руска веб-страница за човекови права Медиазона. Деталите за огласот беа подигнати дури во понеделникот. Рускиот канал на Телеграм, Шот тврди дека Џамала била на списокот за објавување „дезинформации“ за злосторствата во украинскиот град Буча во 2022 година.

Кремљ ја отфрли одговорноста за масакрот што се случи таму додека руските трупи го окупираа предградието на Киев, и покрај тоа што постојат докази дека тоа е дело на руските сили.

Џамала, која моментално живее во Австралија, одговори на веста за нејзиното ставање на списокот со објавување на фотографија од себе пред операта во Сиднеј. 40-годишната девојка побегна од Украина со своето семејство по руската инвазија во февруари минатата година.

Џамала победи на Евровизија во 2016 година со песната насловена 1944, која беше инспирирана од присилната депортација на нејзиниот народ – Кримските Татари – од Русија во текот на таа година.

Тоа предизвика контроверзии, со наводи дека стиховите го прекршиле правилото на натпреварот против отворено политички песни. Сепак, организаторите го дозволија тоа. Многумина видоа јасна порака во песната за илегалната руска анексија на Кримскиот Полуостров од Украина во 2014 година.

Зборувајќи за Би-Би-Си претходно оваа година за објавувањето на нејзиниот нов фолк албум, Џамала рече дека тоа е нејзиниот обид „да и даде силен глас на мојата татковина, на Крим“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот