У17: Македонските фудбалски надежи славеа против БиХ

Стрелци на головите за нашата фудбалска репрезентација против Босанците беа Чилафи кој запиша два гола и еден преку Елези.

Македонската репрезентација до 17 години славеше во првата контрола со Босна и Херцеговина која се одигра денеска во Љубушко.

Резултатот беше отворен во 38 минута кога Ардијан Чилафи стрелаше за почетна предност на нашиот тим, за само две минути подоцна повторно да ја затресе мрежата, па второто полувреме македонските репрезентативци го започнаа со предност од 2:0.

Домаќините дојдоа до намалување на предноста по успешно изведениот пенал во 62 минута од натпреварот. За конечните 3-1 се погрижи Дашмир Елези кој беше сигурен по уфрлувањето од слободен удар на Енис Букли во 84 минута.

До крајот на натпреварот на домаќините им беше досуден уште еден пенал во 86 минута, кој нашиот голман Стефан Тасев го одбрани со сигурна интервенција.

Прочитајте и...  Нема да има тенис годинава

Вториот натпревар на истите селекции е закажан на 14 февруари со почеток во 10:30 часот.

Репрезентации до 17 години: Босна и Херцеговина – Македонија 1:3 (0:2)

Стадион Бабовац, Љубушки – БиХ.

БиХ: Елдин Лолиќ, Харис Хасановиќ, Нермин Мујкиќ, Хамза Реџиќ (81. Емир Брковиќ), Анел Кадриќ, Армин Дуриќ (46. Алем Јапаур), Армин Кариќ (67. Хамза Хаџиавдиќ), Емир Дервишкадиќ (46. Никола Ќебиќ), Александар Кахвиќ, Денис Диздаревиќ (67. Виктор Грбиќ), Матеј Шакота (46. Аднан Бербиќ). Селектор: Нермин Шабиќ.

Македонија: Стефан Тасев, Марко Ристов, Бљенд Зекири (46.Борјан Поповски) Енис Буќи, Матеј Ангелов, Метин Иљази (46. Дашмир Елези), Георг Стојановски (66. Мите Митев), Ардијан Чилафи (90+1. Донарт Ибраими), Бесарт Гудјуфи (79. Марко Софијаноски), Мирче Стоилов (79. Никола Павлески), Матео Софијаноски (66. Ерион Шуку). Селектор: Драги Канатларовски.

Прочитајте и...  Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Прочитај повеќе

Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Слободен печат

Кога има волја, има и начин: Тренирање кошарка во својата соба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат