Трикови со кои ќе го победите непријатниот мирис на потта

Потењето е нормална и здрава појава, но понекогаш може да ни предивика проблеми и да не доведе во непријатна ситуација. Иако постојат козметички препарати кои ефикасно ги спречуваат непријатните мириси понекогаш тоа не е доволно, па потребно е да обрнете внимание на дневните навики.

Редовната дневна хигиена која вклучува туширање и нанесување на дезодоранс е најдобар начин за спречување на непријатниот мирис на потта, но потребно е да се посвети внимание и на некои секојдневни навики. Доколку и покрај хигиенската рутина не можете да го избегнете непријатниот мирис од пот применете некој од овие совети:

  •  Редовно одстранувајте ги влакненцата под пазувите на кои се собираат дополнителни бактерии
  •  Јадете помалку месо, особено црвено и избегнувајте брза и зачинета храна
  • Избегнуввајте алкохол и намирници кои влијаат на мирисот на пот како што се лукот и кромидот
  • Носете исклучително облека од природен матерјал и не ја носете повеќе од еднаш доколку непријатно се потите
  • Дневно испиете еден литар чај од жалфија, бидејќи тој ефикасно го намалува потењето и ширењето на непријатната миризба.
  • Еднаш или повеќе пати неделно направете пријатна купка и во неа додадете една чаша природен јаболков оцет
  • Физичките активности предизвикуваат зајакнато потење, но на тој начин се отфрлаат токсините од телото, па потта во комбинација со дневната хигиена нема да има толку силен непријатен мирис
  • Еднаш неделно измијте го целото тело со сода бикарбона, особено добро истријте ги пазувите, оставете да делва околу 5 минути, па исплакнете се.
  • Избегнувајте конзумирање на претерано ладни или врели пијалоци, бидејќи тие предизвикуваат зголемено потење

Прочитај повеќе

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат

Шерон Стоун го покажа скриениот талент: Сликата која ја наслика ги воодушеви сите (ФОТО)

Слободен печат