хигиена Archives - Слободен печат

Tag : хигиена

Вести Ви Препорачуваме Скопје

Граѓаните бараат чисти гробишта барем за Задушница

Анета Стојковска
Неисчистени, полни со ѓубре и паднати лисја од дрвјата се гробиштата „Бутел“ деновиве, раскажуваат граѓани што пред Задушница биле да ги посетат и да ги...
Магазин Семејство

Колку е важен душекот на кој спиете за вашата добросостојба и вашето здравје?

Слободен печат
После напорен ден не постои ништо друго освен што сакате да си легнете во вашиот кревет и квалитетно да се наспиете. Но, понекогаш тоа е...
Магазин Семејство

Неверојатно валкани предмети со кои секојдневно сте во контакт – Внимавајте!

Слободен печат
Повеќето луѓе се трудат да живеат во што почиста и поздрава околина, па затоа водат сметка за хигиената на многу предмети во домот. Сепак, некои...
Вести Македонија

Просторот на Мечкин Камен исчистен по прославата на Илинден

МИА Агенција
Јавното комунално претпријатие „Комуна” го чистеше целиот простор на Мечкин Камен во Крушево откако заврши централната прослава за одбележување на празникот Илинден. Општина Крушево објави...
Вести Македонија

Катастрофални услови и никаква хигиена во мртовечницата во охридската болница „Св. Еразмо“ (ФОТО)

Слободен печат
На социјалните мрежи се појавија фотографии од Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Св.Еразмо“ во Охрид,  на кои може да се забележат катастрофалните услови кои...
Вести Скопје

Акција за собирање кабаст отпад од 16-19 јули, во општина Чаир

Слободен печат
Во периодот од 16 до 19 јули 2019 година,  ЈП „Комунална хигиена“–Скопје  ќе спроведе акција за собирање кабаст отпад во општината Чаир. За таа цел, на четири локации во...
Здравје Магазин

Колку често треба да ја менувате постелнината во лето?

Слободен печат
Во лето повеќе се потиме, а на постелината може да се најдат остатоци од нечистотии и козметички производи....
Вести Скопје

ЈП Комунална хигиена ги едуцираше жителите на Центар како соодветно да постапуваат со отпадот

Слободен печат
Во текот на денешниот ден, ЈП „Комунална хигиена“- Скопје реализираше едукативно- информативни активности со граѓаните од скопската општина Центар. Приближно стотина граѓани беа информирани дека...
Еспресо Убавина

Трикови со кои ќе го победите непријатниот мирис на потта

Слободен печат
Потењето е нормална и здрава појава, но понекогаш може да ни предивика проблеми и да не доведе во непријатна ситуација. Иако постојат козметички препарати кои...
Здравје Магазин

И ТОА МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ: Проверете дали претерувате со туширање

Слободен печат
Секако, разладувањето и хигиената во овој дел од годината се многу важни, но следете дали можеби имате некој од следниве симптоми...