Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

unsplash

Дали во последно време се мачите со заспивањето? Да се ​​спие доволно секоја вечер е многу важно за вашето здравје, квалитетот на животот и општата благосостојба, но се повеќе луѓе имаат проблеми со спиењето. Ако ви треба подобар сон постојат неколку трикови што можете да ги користите за да заспиете побрзо. 

Земете малку мелатонин пред спиење

Ако имате постојани проблеми со спиењето, можеби треба да го прашате вашиот лекар дали имате хормонална нерамнотежа и дали треба да пиете мелатонин пред спиење. Ако вашето тело не произведува доволно мелатонин, можеби не добива физички сигнал дека е време за спиење. Ова едноставно решение без рецепт може да помогне во заспивањето.

Создадете ритуал за смирување што ќе ве потсетува дека е време за спиење

Ако сте навикнати да го исклучите лаптопот и светлата и веднаш да се обидете да заспиете, си го отежнувате заспивањето. На вашиот мозок може да му биде тешко да направи ненадеен премин од активност во неактивност, па затоа може да биде корисно да воспоставите смирувачки ритуал што ве потсетува дека е време за спиење секоја вечер. На пример, можеби ќе сакате да слушате релаксирачка музика, да облечете пријатни пижами, да се напиете чај или топло млеко со мед или да прочитате добра книга.

unsplash

Опуштете се со медитација

Еден од најдобрите начини да се подготвите за спиење е да почнете да мислите на опуштање пред да ги исклучите светлата. Ако можете да одвоите час или два пред спиење за медитација, може да откриете дека вашето тело веќе започнало да забавува и да се подготвува за спиење. Некои идеи што можат да ви помогнат физички да се ослободите се водење дневник и размислување, јога или пилатес и медитација или молитва.

Намалете ја температурата во вашата спална соба

Дали постојано се будите испотени во текот на ноќта? Ако е така, можно е температурата во вашата спална соба да е виновна за вашите проблеми со спиењето. Истражувањата покажаа дека генерално, постудените температури во просториите се погодни за подобар сон. Ако сте зиморливи, едноставно покријте се поубаво. Поладниот воздух во вашата соба споен со удобно, топло ќебе може да биде идеална комбинација што ќе ви помогне да спиете ефикасно.

unsplash

Избегнувајте вообичаени нарушувачи на спиењето пред да легнувате

Она што го правите непосредно пред спиење може да направи голема разлика во тоа колку брзо ќе заспиете. За жал, вообичаено е пред спиење да имаме контакт со нарушувачи на спиењето како што се мобилни телефони, телевизори, компјутери дури и без да сфатите дека тие предмети може да ве спречат да заспиете и да добиете квалитетен одмор. Исто за подобар сон избегнете премногу долги попладневни дремки и големи оброци веднаш пред спиење, пишува „Women Daily Magazine“.

Видео на денот