Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп ја назначи Ејми Кони Барет (48) за судија на Врховниот суд, која ќе ја замени неодамна починатата Рут Бадер Гинзберг.

Номинацијата му дава шанса на Трамп да го зголеми своето конзервативно мнозинство во судот помалку од шест недели пред претседателските избори.

Претставувајќи го својот кандидат на церемонијата во Белата куќа, Трамп рече дека Ејми Кони Барет е една од „најбрилијантните и најталентирани правни умови” во САД.

Доколку биде потврдена во Сенатот, Берет ќе стане петтата жена во Врховниот суд, а конзервативците тогаш ќе имаат мнозинство од 6:3 во однос на либералите во тоа највисоко судско тело на САД.

Барет беше назначен од Трамп за судија на Федералниот апелационен суд во 2017 година.

Прочитајте и...  Советот на амбасадори го поздравува повлекувањето на Предлог законот за надворешни работи од собраниската процедура

Судија на Врховниот суд е доживотна функција во САД

Поврзани вести

Скопскиот регион со најголемо учество во БДП

Слободен печат

Освен пандемијата зимава на Балканот му се закануваат и катастрофални поплави

Слободен печат

Шведска ги укинува рестриктивните мерки за повозрасните луѓе, немало докази за втор бран на новиот коронавирус

Илинка Иљоска

Спасовски: Потребата од соработка во регионот и со ЕУ е поизразена од кога било

Слободен печат

ЕУ: Членките на СЗО потранспарентно да известуваат за пандемијата

Илинка Иљоска

Во Косово се приведени 19 сириски државјани

Илинка Иљоска

Остави Коментар