19.8 C
Скопје

Трагедија во Авганистан: Најмалку седуммина загинати и 70 повредени во судир на два автобуса

Најмалку седум лица загинаа, а 70 се повредени во судир на два автобуса во Авганистан, соопштија денеска тамошните власти.

Несреќата се случи доцна синоќа на автопатот кај Кабул, соопшти авганистанското Министерство за внатрешни работи.

Автобусите се движеле од спротивни насоки, а причината за судирот е непозната.

Повредените лица биле пренесени во болницата.

Сообраќајните несреќи се честа појава во Авганистан поради лошите услови на патиштата и особено поради невнимание на возачите.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар