5 C
Скопје

Тото Волф: Ферари има супериорен мотор

Според него, во оваа компонента е тешко да се натпреварува со италијанскиот тим.

Шефот на Формула 1 тимот Мерцедес, Тото Волф истакна дека треба да се најде начин како да се зголемиме продуктивноста.

– Неопходно е да се зголеми моќноста на моторот, да се прилагоди аеродинамиката и перформансите на гумите. Ова е комплексно прашање. Ферари ги уништува сите со својата брзина на права линија. Тешко е да се израмни. Ние треба да се справиме со ситуацијата. Морам да признаам дека имаме некаков јаз во работата на моторот, што е тешко да се најде и отстрани. Но, ние мора да ја подобриме шасијата и да ги избереме вистинските стратегии за трки – рече Волф.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Спектакуларен волеј ни доаѓа од американската МЛС лига!

На шест трки до крајот на сезоната, Мерцедес е лидер кај конструкторите со 571 бод, пред Ферари со 409 бода.

Поврзани вести

ВИДЕО: А имаше лошо претчувство, возачот на „Дукати“ Мартин пренесен во болница!

Слободен печат

Навивачите од 1 мај повторно на стадионите во Италија!?

Слободен печат

Поранешниот селектор Хаџиевски дел од елитата во ОАЕ

Слободен печат

ВИДЕО: Спектакуларен волеј ни доаѓа од американската МЛС лига!

Слободен печат

Првите 60 минути во Букурешт ќе кажат дали сме зрели за Мундијал

Слободен печат

ВИДЕО: Јокиќ го запиша 50 „дабл-дабл“, Дончиќ во сенка на Џулијус Рендл!

Слободен печат

Остави Коментар