Тошковски: Досега нема посериозни нарушувања на изборите, очекувам да поминат во најдобар ред

Панче Тошковски/, фото Слободен печат, Слободан Ѓуриќ

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски вели дека досега безбедносната состојба е стабилна и нема никакви нарушувања на изборниот процес.

Во изјава за медиумите тој утрово соопшти дека не се забележани нарушувања на изборниот процес.

-Покриени се сите сектори од аспект на технички и човечки ресурси. МВР постапува согласно планот и сè тече како што треба. Мислам дека изборниот ден ќе помине во најдобар ред, изјави Тошковски.

Во Македонија денеска се одржуваат седмите претседателски избори, а во трка се седум кандидати. Граѓаните имаат можност својот глас да го дадат на еден од кандидатите.

Под реден број еден на гласачкото ливче е Стево Пендаровски поддржан од СДСМ и Коалицијата, потоа број два Гордана Силјановска Давкова кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Стевчо Јакимовски од ГРОМ под број три, под број четири на гласачкото ливче е Бујар Османи кандидат на ДУИ, Билјана Ванковска поддржана од Левица под број пет, број шест е Арбен Таравари од Алијанса за Албанците и кандидатот на Движењето ЗНАМ Максим Димитриевски е под реден број седум.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот