Тенка е линијата помеѓу дезинформација и автоматски генериран текст

Опен АИ, ЧетГПТ/ Фото: Jonathan Raa/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Една нова студија потврди дека Чат-ГПТ- 3, новиот виртуелен соговорник со вештачка интелигенција е способна да размножува онлајн дезинформации побрзо и поубедливо од луѓето. Овие состојби сега од било кога претходно во минатото го отвораат прашањето колку е ефикасна контролата над информациите и дали постојат државни механизми како алатки за справување со проблематичните состојби?

Истражувањето, објавено неодамна во рецензираното списание Science Advances, имаше за цел да идентификува некои од главните закани што ги претставуваат напредните генератори на текст во дигиталниот свет, особено во контекст на дезинформации и лажните вести на социјалните медиуми.

„Нашата истражувачка група е посветена на разбирање на влијанието на научните дезинформации и обезбедување на безбеден ангажман на поединци со информации“, изјави авторот на студијата Федерико Германи, истражувач од Институтот за биомедицинска етика и историја на медицината за Psypost.

Според авторот на студијата главна цел е да се ублажат ризиците поврзани со лажните информации за индивидуалното и јавното здравје.

– Појавата на модели со вештачка интелигенција како GPT-3 го поттикна нашиот интерес да истражиме како вештачката интелигенција влијае на информацискиот пејзаж и како луѓето ги перципираат и комуницираат со информациите и дезинформациите – рече Германи.

GPT-3 е кратенка за Generative Pre-trained Transformer 3, тоа е третата верзија на програмата објавена од OpenAI, со првиот модел објавен уште во 2018 година. Помеѓу безброј други вештини за обработка на јазици, програмата е способна да ги имитира стиловите на пишување на онлајн разговорите, објаснува студијата.

Кои се областите кои се најподложни на невистини

Истражувачите истражувале 11 теми за кои сметале дека се подложни на дезинформации – вклучително климатските промени, Ковид-19, безбедноста на вакцините и 5G технологијата. За да го направат ова, авторите на студијата собраа твитови генерирани од вештачка интелигенција, составени од лажни и вистинити информации, заедно со примероци од вистински твитови поврзани со истите теми.

Според студијата, истражувачите потоа користеле експертска анализа за да утврдат дали твитовите генерирани од вештачка интелигенција или генерирани од човекот содржат дезинформации и воспоставиле подгрупа твитови за секоја категорија врз основа на евалуации.

Истражувачите потоа спроведоа анкета користејќи ги твитовите – од испитаниците беше побарано да утврдат дали замаглувањата содржат точни информации или не, и дали се напишани од човек или вештачка интелигенција. Експериментот покажа дека испитаниците се поспособни да утврдат дезинформации во „органски лажни твитови“ – што значи твитови напишани од луѓе, но сепак вклучуваат лажни информации – отколку неточните изјави за „синтетичките лажни“ твитови, кои беа напишани од GPT-3.

Студијата дополнително наведува дека испитаниците биле помалку способни да откријат лажни информации од вештачката интелигенција отколку од луѓето.

„Учесниците препознаа органски лажни твитови со најголема ефикасност, подобро од синтетичките лажни твитови. Слично на тоа, тие почесто ги препознаваа синтетичките вистинити твитови правилно отколку органските вистински твитови – објаснува студијата.

Истражувањето, исто така, потврдува дека, за луѓето, точните изјави е потешко да се проценат во споредба со дезинформациите, и дека текстот генериран од GPT-3 „не само што е поефективен за информирање и дезинформирање на луѓето, туку и го прави тоа поефикасно, за помалку време. “

Дали вештачката интелигенција ја потиснува новинарската професија?

Стојанчо Туџарски, водач на тимот за наука за податоци во Иновејшн ДООЕЛ, во изјава за домашните медиуми на оваа тема вели дека автоматските генератори на текст Четџипити и понапредниот Џипити-4 се во состојба да создадат каков било текст, кој не може да се препознае дали е напишан од човек или од машина, меѓу другото и поради тоа што со сегашниот степен на развојот на вештачката интелигенција, машините се во состојба да имитираат човечки пишани текстови исклучително успешно.

– Ова ја става новинарската професија во не баш многу завидна положба. Кој било, со помош на соодветно срочен промпт, може да добие просечен текст на која било тема, вклучувајќи ги тука и новинарските написи. Значи, соочени сме со реалната можност од хиперпродукција од текстови со, во просек, ист квалитет како оние пишувани досега од новинари, вели Туџарски.

Туџарски нагласува дека е тесна линијата помеѓу дезинформација и автоматски генериран текст и дека дезинформацијата не може да се доведе во корелација со ВИ.

– Човекот е оној што ја генерира дезинформацијата, со или без ВИ/Четџипити. Според мене, вистинскиот предизвик пред новинарите, со цел да останат релевантни како професионалци, е како тие да бидат подобри од Четџипити. А, по дефиниција, можат само доколку внесат вистинска креативност во своите написи бидејќи текстовите произлезени од Четџипити, со математичка терминологија, не се ништо повеќе од текстови какви што би напишало просечно човечко суштество, земајќи ги предвид сите човечки текстови со кои Четџипити е трениран. Или, според зборовите на Ноам Чомски, „Четџипити не е ништо повеќе од високософистицирана машина за масовно генерирање плагијати, а ако некој денес знае за што зборува на оваа тема, тогаш тоа е тој“, вели Туџарски.

Развојот на вештачката интелигенција и нејзиното влијание врз лажните вести:

Подемот на вештачката интелигенција направи револуција во различни индустрии, вклучувајќи ги медиумите и ширењето на информации. За жал, оваа технологија исто така е искористена за манипулирање со информации и овековечување на лажни вести. Алатките управувани со вештачка интелигенција сега можат да генерираат написи, слики и видеа со реалистичен звук што речиси не се разликуваат од вистинската содржина. Ова им овозможува на злонамерните актери да создадат убедливи наративи кои се способни да ги измамат дури и остроумните потрошувачи на дигиталните медиуми.

Фото: Принтскрин

Примери на алатки за манипулација:

Деепфакес: Deepfake технологијата со вештачка интелигенција може да манипулира со видеа со наметнување на лицето на една личност врз телото на друга, ефикасно создавајќи реална, но целосно измислена содржина.

Генератори на текст: Генераторите на текст управувани од вештачка интелигенција можат да произведат кохерентни и контекстуално релевантни написи, каде дури и новинарите на прво читање не можат да направат разлика помеѓу вистински и лажни вести.

Уредување на слики: Напредните алатки за уредување слики базирани на вештачка интелигенција можат да ја променат визуелноста до степен до кој дури и експертите би можеле да се борат да увидат дали со сликата е манипулирана.

Спротивставување на лажни вести и алатки за верификација:

Како што заканата од лажни вести продолжува да расте, се појавија различни алатки и технологии за да се спротивстават на нивното влијание и да се потврди автентичноста на дигиталните медиуми:

Веб-страници за проверка на факти: Платформите како Snopes, FactCheck.org и PolitiFact се посветени на проверка и разоткривање на лажни информации, меѓутоа голем дел од овие веб-базирани алатки се фокусирани на пазарат на САД.

Обратно пребарување на слики и видео: Алатките како Google Reverse Image Search и InVID можат да им помогнат на корисниците да го идентификуваат потеклото на сликите и видеата, помагајќи во откривањето на манипулирана содржина. Образование за медиумска писменост: промовирањето на медиумската писменост и вештините за критичко размислување им помага на поединците да станат попребирливи корисници на информации, што ги прави помалку подложни на лажни вести.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот