Tag : земјотреси

Вести Регион Слајдер

Вурму: Во Албанија се уште има луѓе и семејства кои чекаат да се вратат во домовите погодени од земјотресите

Слободен печат
Каква е атмосферата во Тирана, Албанија по супер-успешната донаторска конференција во Брисел, на која ЕУ и други држави донираа материјални средства и поволни кредити за...
Вести Свет

Нуклеарните проби најверојатно се причина за земјотресот во Северна Кореја

Слободен печат
Слаб природен земјотрес, кој е регистриран во Северна Кореја, веројатно е резултат на сеизмичката нестабилност на тоа подрачје, соопштија јужнокорејските власти. Официјален Сеул тврди дека...
Вести Македонија Слајдер

Два земјотреса утрово почувствувани во Штип и околината

Слободен печат
Во 8.00 и во 8.15 часот утрово се регистрирани земјотреси со епицентри на 77 километри југоисточно од Скопје и се почувствувани во Штип и околината....
Вести Регион

По катастрофалниот земјотрес во Албанија, регистрирани нови 2.100 потреси

Слободен печат
За неколку недели од разорниот земјотрес, што Албанија ја погоди утрото на 26 ноември, со јачина од 6,4 степени според рихтеровата скала, регистрирани се повеќе...
Вести Регион

Два силни земјотреси утринава ја погодија Грција

Слободен печат
Два силни земјотреси ја погодија Грција во раните утрински часови. Првиот земјотрес со магнитуда од 4.9 степени според Рихетеровата скала е регистриран во 05:05 часот...
Вести Регион

Нов земјотрес во Албанија – десети во изминатите 70 часа

Слободен печат
Албанија утрово повторно ја потресе земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала. Според податоци од Европскиот центар за мониторинг и известување за земјотреси,...
Вести Регион

Тлото никако да се смири, регистрирани се два нови земјотреса во Драч

Слободен печат
Два нови земјотреси се регистрирани во Драч, Албанија. Според податоците, едниот земјотрес бил со магнитуда од 3.6 степени според Рихтеровата скала, северозападно од Драч, на...
Вести Регион

Два силни ЗЕМЈОТРЕСИ во Грција

Слободен печат
Силен земјотрес со јачина од 4.5 степени по Рихтер денеска утровоко во 8.45 часот ја погоди Грција, а 15 минути подоцна бил регистриран уште еден...
Вести Свет

Во Романија ќе се тестира систем кој ги предвидува земјотресите четри часа пред да се случат

Слободен печат
Во Политехничкиот Универзитет во Букурешт- Романија, ќе се тестира систем кој може да ги предвиди земјотресите, барем четри часа пред тие да се случат. Според...
Вести Македонија

Ормени: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Слободен печат
Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300...