20 C
Скопје

Tag : земјотреси

Вести Свет

Два земјотреси ја погодија Австрија, се тресеше област во близина на Виена

Слободен печат
Два земјотреса, со јачина на ударот од 4,9 и 4,6 степени според Рихтеровата скала, денеска погодија област во близина на Виена, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар....
Вести Македонија Слајдер

Земјотресите ја заматија водата во Мавровскиот регион – да не се користи за пиење

Слободен печат
 Земјотресите кои го погодија синоќа Мавровскиот регион предизвикаа заматување на водата, поради што препорачуваме да не се користи за пиење, објави Јавното претпријатие за комунални...
Вести Македонија Слајдер

Се тресеше Македонија – серија од пет земјотреси, немирна ноќ и во Грција

Марина Дамческа
Еден земјотрес пред полноќ и друг три часа по полноќ, се регистирани на страницата на Европско-медитеранскиот сезимолошки центар. Земјотрес со јачина од 3,1 степен по...
Вести Свет

ВИДЕО+ФОТО: Серија земјотреси во Шпанија, жителите излегоа надвор и покрај полицискиот час

Слободен печат
Серија земјотреси синоќа ја погодија шпанската провинција Гранада, а најсилниот од нив беше 4,3 степени по Рихтер. Иако земјотресите беа послаби, жителите се вознемириле и...
Вести Македонија

Серија земјотреси регистрирани утрово, епицентрите 50 километри југозападно од Скопје

Слободен печат
Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утрово регистрира серија земјотреси со епицентри 50 километри југозападно од Скопје, кои потекнуваат од епицентралното подрачје Гостивар...
Вести Регион Слајдер

Хрватска од 28 декември до денеска: Регистрирани над 800 земјотреси

Слободен печат
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на владиниот состанок денеска објави дека од 28 декември во државата се регистрирани над 800 земјотреси. Тој рече дека досега се...
Вести Регион

За помалку од еден час регистрирани се четири земјотреси во Грција, сите со јачина над 4 степени

Слободен печат
За помалку од еден час, кусо по полноќ, во Грција беа регистрирани четири земјотреси со јачина од 4 до 4,8 степени според Рихтеровата скала, согласно...
Живот Магазин Магазин слајдер

Хрватски професор ја објаснува причината за земјотресите во Хрватска

Слободен Печат
Јосип Штипчевиќ од природно математичкиот факултет во Загреб објаснува дека главната причина за денешните и вчерашните земјотреси кои ја потресоа Хрватска се наоѓаат многу подалеку...
Вести Регион Слободна ТВ

ФОТО | Една фотографија, илјада емоции: Куче во Хрватска сѐ уште ја чува куќата, иако земјотресот ја срамни со земја

В.Т.
Многу куќи беа срамнети со земја, многу луѓе останаа без ништо, а досега седум лица им подлегнаа на повредите од земјотресот. Има и многу повредени....
Вести Регион Слајдер

Хрватска ја погодија 39 земјотреси во изминатите 49 часа

Слободен печат
Хрватска вчера во 12:19 часот ја погоди силен земјотрес со епицентар, според сеизмолозите, на пет километри југозападно од Петриња на длабочина од 11,5 километри. Јачината...