Tag : устав

Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Ако има потреба да се прогласи вонредна состојба уште некој ден за справување со економските последици, тоа ќе го направиме

Слободен печат
Компромис со Уставот нема. Уставот е јасен дека во рок од 60 дена од распуштање на Собранието треба да се одржат парламентарните избори, рече денеска...
Вести Македонија

Јанушев: Уставот е јасен не може повторно да се свика Собранието и тука нема никаква дилема

Слободен печат
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев вечерва во своето вклучување на вестите на Канал 5 посочи дека за жал втор месец мина, а сè уште...
Вести Свет

Коронавирусот ги поместува плановите на Путин: Можно одложување на гласањето за измените на Уставот во Русија

Слободен печат
Гласање за измените на Уставот на Руската Федерација би можело да биде одложено заради заканите за јавното здравје при ширењето на коронавирусот, изјавила шефицата на...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Претседателот ќе прогласи вонредна состојба

Слободен печат
Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека претседателот на државата има надлежности за прогласување вонредна состојба и додава дека тоа се очекува од него да го...
Вести Свет

Путин ја поддржа идејата за изменување и дополнување на рускиот Устав за да остане на власт

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека го поддржува предложениот уставен амандман што ќе му овозможи да се кандидира на претседателските избори и да остане...
Вести Регион Слајдер

Мета: Народот јасно кажа, црно – црвениот ураган е во одбрана на Уставот

Слободен печат
Албанскиот претседател, Илир Мета, по синоќешниот протест, во објава на Фејсбук напиша дека албанскиот народ јасно кажал дека „црно – црвениот ураган е во одбрана...
Вести Македонија

Николовски: Промена на Устав или брзи реформи и членство во ЕУ за промена на Договорот од Преспа

Слободен печат
„Ние гласавме за НАТО и сме силни поддржувачи. Тоа е фундамент на нашето постоење уште пред нашето формирање. Сите бевме свесни дека договор со Грција...
Вести Македонија Слајдер

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

Слободен печат
Од СДСМ ја поздравија одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална...
Вести Свет

Путин: При промената на Уставот мора да се провери секоја буква и запирка

МИА Агенција
Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека при промена на Уставот мора да се провери секоја буква и запирка и дека не треба да се...
Вести Свет

Американските десничари вооружени до заби парадираа низ Конгресот во Кентаки

Слободен печат
Вооружени активисти за право на поседување оружје одржаа демонстрации минатиот петок во американската сојузна држава Кентаки, пренесува „Индекс“. Демонстрантите со полуавтоматски пушки, војничка облека и...