29 C
Скопје

Tag : угостители

Вести Економија

НУК со барање до Владата да бидат опфатени сите угостители со финансиската поддршка

Слободен печат
Независната угостителска комора утринава до Владата доставила барање за измена на јавниот повик за финансиска поддршка на угостителите со цел да бидат опфатени сите угостители...
Вести Економија

Битиќи: Угостителските објекти во недела ќе работат само една смена

Слободен печат
Фатмир Битиќи вицепремиерот за економски прашања  во емисијата 24 Отворено потенцираше дека состојбата воопшто во Македонија е одраз на целото општество. Проблематично е дијалогот и...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Угостители: Доста ни е од кредити, ни треба помош за тековно работење

Весна Дамчевска
По објавувањето на условите за новата кредитна линија „Ковид 4“ преку Равојната банка, наменета за угостителите и другите загрозени дејности, потпретседател на Туристичко-угостителската комора, Мартин...
Вести Економија

Битиќи: Избравме соодветен, праведен и правичен модел за да му помогнеме на туристичко-угостителскиот сектор

Слободен печат
 Од 17,8 милиони евра, колку што тежи шестиот пакет на економски мерки, само за угостителството се предвидени 9,9 милиони евра и сметаме дека тоа е...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ВИДЕО: Шестиот пакет мерки нема да ги реши проблемите во туристичко – угостителскиот сектор без нивно учество

Марина Дамческа
Угостителско – туристичкиот сектор кој е меѓу најпогодените од пандемијата со уште еден протест пред Владата побара средба со економските министри Бесими, Битиќи и Бектеши...
Вести Економија Слајдер

Бектеши: Над 10 милиони евра за поддршка на туристичко угостителскиот сектор

Слободен печат
Над 10 милиони евра во шестиот пакет на економски мерки ќе бидат наменети за помош на туристичко угостителскиот сектор, најави денеска министерот за економија Крешник...
Вести Економија Слајдер

ВИДЕО: Денеска во 12 протестираат угостителите- рестораните за свадби бараат грант од 3 милиони денари

Угостителско туристичкиот сектор денеска во 12 часот ќе протестира пред Министерството за финансии. Тие бараат да се сретнат со премиерот Зоран Заев и лично да...
Вести Македонија

НУК: Протестите не се соодветен начин за изразување незадоволство во услови на пандемија

Слободен печат
 Независната угостителска комора (НУК) целосно стои зад барањата и забелешките на угостителите и туристичките субјекти, но останува резервирана околу простестите, со забелешка дека во услови...
Вести Економија Слајдер

Угостителите добиле седум пати повеќе пари од тоа што придонесуваат во економијата

Слободен печат
Угостителството и туризмот придонесуваат со 1,54 отсто од БДП во домашната економија (податок за 2019 година), а во текот на последните 12 месеци овие сектори...
Вести Економија Слајдер

Туристичките агенции во колапс, се придружуваат на протестот на угостителите

Слободен печат
Секторот туризам е еден од најпогодените сектори во периодот на пандемијата, за нашите државјани се затворени границите на речиси сите европските држави, а поради рестриктивните...