2 C
Скопје

Tag : угостители

Вести Економија

Нов протест напладне пред влада – излегуваат организаторите на свадби и други настани

Слободен печат
Компаниите од секторот за организација на настани денеска во 12 часот ќе одржи протест пред Владата под мотото „ПОМЕН – една година тишина!“ а по...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ГАЛЕРИЈА: Угостителите протестираат – со свадбените маси пред Влада

СП.
Угостителите кои организираат свадбени свечености денеска излегоа на протест пред владата. Таму поставија астали и бина со свадбен декор и го пречекаа министерот Битиќи за...
Вести Економија Слајдер

Битиќи: Никој не е ставен во ист кош, подготвен сум да разговарам со угостителите

Слободен печат
Отворен сум за средби, бев отворен и пред да се донесе петтиот пакет на економски мерки, а и сега сум  отворен за да седнеме и...
Вести Економија Слајдер

Инвестициите во трговските центри ќе бидат пресудни за неработната недела!?

Соња Кириџиевска
Вработените во трговијата добија „студен туш“ откако Крешник Бектеши, министерот за економија, се изјасни дека лично е против евентуално решение трговските центри да не работат...
Вести Свет

Угостителите во Холандија ја тужат Владата поради мерките

Слободен печат
Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија денеска соопшти дека ќе ја тужи холандската држава со цел да ги укине рестриктивните мерки, за...
Вести Скопје

Нов протест на угостители и музичари во Скопје: Од среда најавија дека секој ден ќе бидат на улица до исполнување на нивните барања

Слободен печат
Сопствениците на ресторани за организирани прослави, на ноќни клубови, на фото студија и музичари денеска повторно протестираа и ги повторија нивните барања до Владата. Тие...
Вести Македонија Слајдер

Кривичен суд достави предлог за определување мерка притвор против Сашо Мијалков

Слободен печат
Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера во 15:00 часот до Основниот кривичен суд Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО | Протест на угостители и музичари во Скопје: Помошта што ја добиваме е недоволна, бараме посебен сет за нас и дозвола за работа

Угостители, музичари и сопственици на фото-студија денеска повторно излегоа на протест во Скопје во знак на незадоволство од петтиот владин пакет на анти-кризни мерки за...
Вести Македонија

Бектеши не прифаќа ултиматуми од угостителите, но го поддржува демократското право на протест

Слободен печат
Владата не ги носи протоколите за работа. За тоа е задолжена професионална комисија составена од експерти во делот на пандемијата, а ние само ги почитуваме...
Вести Скопје

Затворен угостителски објект во Црешево, приведени 32 лица поради непочитување на мерките за заштита од ковид-19

Слободен печат
На 18.02.2021 во 23.30 часот, полициски службеници од Полициската станица Гази Баба извршиле контрола во угостителски објект во с.Црешево, скопско, во врска со почитување на...