Tag : трансплантација

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Филипче: Прва трансплантација на срце во земјата, да се зголеми свесноста за донирање органи

Слободен печат
Првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во...
Вести Македонија Слајдер

Филипче го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце,...
Вести Македонија Слајдер

Се врши трансплантација на два бубрези од починатиот донор кој донираше срце

Слободен печат
На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент. Два...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Додека градот спиеше, зачука срце: Успешна првата трансплантација на срце во Македонија

Слободен печат
Специјализантот по васкуларна хирургија, д-р Кристијан Бундовски бил дел од тимот кој доцна во ноќта успешно ја изврши првата трансплантација на срце во Македонија. „Доцна...
Вести Македонија

Филипче: Годинава успешно изведени четири кадаверични трансплантации, во континуитет се трансплантираат бубрези од жив донор

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче денеска учествуваше на стручна средба на тема „Улогата на медицинската сестра во процесот на трансплантација на бубрег”, во организација на...
Вести Македонија

Кирил Јанчовски отворено зборува за предизвиците пред кои бил исправен: Новиот бубрег ме врати во живот

Триесет и шестгодишниот Кирил Јанчовски од Скопје пред неколку години се соочи со сериозен здравствен проблем. Неговите бубрези целосно престанаа да работат, поради што тој...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

АЛАРМАНТНО: Трансплантираните пациенти умираат, никој не утврдува зошто

Во последниве месеци двајца пациенти, жена на возраст од 35 години и 40-годишен маж, починале откако на Клиниката за урологија им бил трансплантиран бубрег. Како...
Еспресо Шоу биз

Легендарниот музичар заминува на трансплантација на бубрег (ВИДЕО)

Слободен печат
Американската музичка легенда, Стиви Вондер на синоќешниот концерт во Лондон најави дека ќе оди на итна операција за трансплантација на бубрег. ,,Јас сум добро, добро...
Вести Македонија

Од 2000 година досега реализирани се преку 500 трансплантации на коскена срцевина

МИА Агенција
Преку 500 трансплантации на коскена срцевина се направени во земјава заклучно со 2018 година, а од лани почна да се спроведува и т.н. трансплантација од...